Gündem Haberleri

  Belirsizliğin 5-6 ayda ortadan kalkması gerekir

  Hürriyet Haber
  03.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye’deki belirsizliğin 5-6 ay içerisinde ortadan kalkmasını beklediklerini söyledi.

  Sabancı Holding’den yapılan yazılı açıklamada, CNBC Europe kanalında yayınlanan, "Squawk Box Europe" programına konuk olarak Geoff Cutmore’nin sorularını yanıtlayan Güler Sabancı’nın programda, Türkiye ve dünya ekonomisindeki son gelişmeler ile Sabancı Holding’in faaliyetleri hakkındaki görüşlerine yer verildi. Kendisine yöneltilen, "Bulunduğunuz noktadan ekonomiyi nasıl görüyorsunuz?" sorusu üzerine Sabancı, dünyadaki belirsizliğin herkes tarafından bilindiğini ve dünyadaki belirsizliğe ek olarak Türkiye’de iktidar partisi olan AK Partiye açılan davaya bağlı, biraz daha fazla belirsizlik olduğunu ifade etti. Güler Sabancı, "Ama bu belirsizliğin 5-6 ay içerisinde ortadan kalkmasını bekliyoruz. Diğer taraftan hükümet son birkaç ay içinde doğru olduğunu düşündüğümüz işler yaptı. Uzun süredir beklediğimiz Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili çalışmaların tamamlanmasına yönelik adımlar attı. AB yolunda önümüze çıkan, hatta bence hala yolda kalmamızı sağlayan Türkiye için çok önem taşıyan ifade özgürlüğü ile ilgili 301. Madde konusu çözüldü. Yeni Ticaret Yasasını bekliyoruz. Özelleştirmeler de başlıyor" görüşünü aktardı.

  Büyüme 4’ün altında olur

  Grup olarak geçen yıla kıyasla daha düşük büyüme oranlarına göre bir bütçe yaptıklarının altını çizen Sabancı, "Enflasyonun daha yüksek olacağı doğru. Biz grup olarak yüzde 10 enflasyon bekliyoruz. Tabii ki buna bağlı olarak faiz oranları da daha yüksek olacak. Biz yüzde 4’ün altında büyüme bekliyoruz. Ama Türkiye ekonomisinin temelleri çok fazla değişmedi" dedi. Cari açığın ekonomiye etkisiyle ilgili de Sabancı, Türkiye’nin bir takım geçici sorunları bulunduğunu, ancak doğrudan yabancı yatırım konusuna bakılması gerektiğini ve son bir kaç ayda ek 7 milyar dolar geldiğini, böyle bir dönemde bile bekledikleri doğrudan yabancı yatırım miktarının 11-12 milyar dolar olduğunu kaydetti. Güler Sabancı, "Ben hiçbir sorun yok demiyorum. Dünyada enflasyon yükseliyor, emtia fiyatları artıyor, Türkiye net petrol ithalatçısı bir ülke ki, bu da bizi etkiliyor. Faiz oranları artıyor ve büyüme geçen yıldan düşük. Ama ekonominin temellerinde büyük değişiklik olmadı. Tüm bu koşullar iyileştiğinde bence Türk ekonomisi tekrar sıçrama yapma gücüne sahiptir" diye konuştu.

  Hedefleri tutturduk

  Ortaklıklar ve bu konudaki arayışlarına ilişkin bir soru üzerine de Sabancı, şunları kaydetti: "Grubumla ilgili olarak ilk üç aylık sonuçlarımızla hedeflerimizi tutturduğumuzu söyleyebilirim. Geçen yıl yüzde 20 büyüdük, bu yıl yüzde 12 bekliyoruz ve hedeflerimizle paralel ilerliyoruz. Grubumuzun öncelikli büyüme alanlarından ikisi enerji ve perakendedir. Enerji tarafında, hükümet dağıtım konusunda özelleştirme planını açıkladı ve bu konuyla yakından ilgiliyiz. Enerji yatırımları konusunda Temmuz-Ağustos aylarında faizin memnun edici seviyelerde bulunduğu dönemde başarılı kredi anlaşmaları yaptık. Sonuç olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı