Gündem Haberleri

  Belge savaşı 2’nci raunt

  Hürriyet Haber
  26.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kılıçdaroğlu: 2 ayrı belge var mühür ve imza ayrı.Başsavcı Kuş: Her kararda mühür ve imzası ayrıdır.

  CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, kamuoyuna “Hamili çek gibi karar” sözleriyle duyurduğu arama kararını yalanlayan Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş’a, her iki belgedeki imza ve mührün farklı olduğu yanıtını verdi. Kuş ise Kılıçdaroğlu’na “Artık yazıcı ile çalışıyoruz her kararın imza ve mührü aynı yere isabet etmez” diye yanıt verdi.

  Diğeri de elimdeydi

  Dün kararın her iki örneğini de gazetecilere dağıtan Kılıçdaroğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Başsavcı Kuş’un, “Deliller karartılmasın diye isim ve adresler kapatılarak Merkez Komutanlığı’na faks çekildi” sözlerine şu yanıtı verdi:

  “İsim ve adreslerin kapatıldığı iddia edilen mahkeme kararı ile boş mahkeme kararı farklı. Her iki karardaki yargıç ve katibin imzası ile mahkeme mührünün birbirinden farklı olduğu görülüyor. İsim adres açık bırakılan belgeyi açıklarken, diğer belge de elimdeydi.

  Ancak yargıya duyduğum saygı gereği o kararı açıklamadım. Ama sayın savcı yaptığı açıklama ile yanlışın arkasında durmuş, olayları örtbas etmeye çalışmıştır. Hiçbir yargıç açığa imza atamaz. Mahkeme kararları üzerine fotokopi çekeceksiniz, ismi kapatacaksınız, fakslayacaksınız. Erzincan’da bu kararı alan ne yapacak? Bana bir karar geldi üstü kapalı. Nerede arama yapılacağını, kimi arayacağımı bilmiyorum. Bana üstü kapatılmış bir mahkeme kararı geliyor. Mahkeme kararları üzerinde oynamak savcının yetkisinde mi?”

  Islak imzalı belge
  /images/100/0x0/55eb0cbdf018fbb8f8a7c1e2
  Kılıçdaroğlu’ndan hemen sonra basın toplantısı düzenleyen Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş ise imza ve mühür farklılığını izah etti. Kuş, adliyelerde artık bilgisayar ortamında çalışıldığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Yazıcıdan çıkan her bir kararın imza ve mührü ayrı ayrı yapılıyor. Dolayısıyla her mühür ve imzanın aynı noktaya isabet etmesi mümkün değil. Mahkemede bu şekilde aldığımız değişik iş şeklindeki kararlar en az 3-4 tane olur. Biri dosyasında kalır, biri savcılığa geri döner, kolluğa göndereceğimiz olur. Yani en az 3 yada 4 tane çıkar bu karar. Bu karardan da 3 tane nüsha çıkartıldı”
  Kararların ıslak imzalı gerçeklerini de gösteren Kuş “Her üçünde de görüyorsunuz hakimin imzası aynı. Üçü de ıslak imza” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı