Gündem Haberleri

  Beleşe su bile yok

  Nurettin KURT yazdı
  01.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP ve CHP parti binalarında misafirlere çay, pasta ve su ücretsiz dağıtılıyor. Bununla yetinmeyen AKP’nin yoksullara el altından erzak dağıttığı bile söyleniyor. Fazla kalabalık görünmeyen MHP seçim merkezinde ise buzdolabının üzerindeki "Su ücretlidir" yazısı dikkatimizi çekiyor.

  20 yıllık polis-adliye muhabiri olarak alışkanlık eseri şehre iner inmez önce Emniyet Müdürlüğü’ne, oradan da Adliye Sarayı’na gidip polisinden mübaşirine, savcısından hákimine kadar geniş bir yelpazenin nabzını ölçtüm. Gördüm ki AKP iktidarı, Gaziantep’i 49 ile uyguladığı teşvik kapsamının dışında bıraktığından kan kaybına uğramış. Antepliler teşvik kapsamının dışında tutulduklarını bir türlü içlerine sindiremiyorlar. Önceki seçimde Gaziantep 7 AKP, 3 CHP olmak üzere 10 milletvekili çıkarmış. Partilerin seçim merkezleri de aslında seçim sonuçlarının sinyalini gösterir gibi. Tek tek dolaştığım parti merkezlerinde AKP gerek kalabalık oluşuyla, gerek çalışma yöntemleriyle ilk sırada yer alırken, ikinci sırayı CHP çekiyor. MHP’de fazla kalabalık görülmezken merkezdeki buzdolabının üzerinde "Su ücretlidir" yazısı dikkatimizi çekiyor. Oysa AKP ve CHP’de misafirlere çay, pasta ve su ücretsiz dağıtılıyor. Bununla yetinmeyen AKP’nin yoksullara el altından erzak dağıttığı söyleniyor.

  TEŞVİK YARALISI

  Durum onu gösteriyor ki CHP, AKP’yi "teşvik" silahıyla vurmayı hedefliyor. CHP milletvekili adayı Akif Ekici de hemen bu konuya giriyor. Ekici şöyle devam ediyor:

  "Teşvik kapsamına önce 36 il alındı. Sonra kapsam genişletildi ve 13 il daha alındı. Toplam 49 il teşvik kapsamına alınırken Gaziantep ısrarla bu uygulamanın dışında bırakıldı. Burada devletin iki tane yatırımı vardı, Tekel fabrikası kapatıldı, çimento fabrikası özelleştirildi. 4 tane Organize Sanayi Bölgesi, 700’ün üzerinde fabrika var; bu insanlar teşvik kapsamından faydalanamadığı için haksız rekabet ortamı doğuyor. Komşu şehirler, elektriği yüzde elli daha ucuza kullanıyor, vergisini, sigorta primlerini düşük ödüyor, aynı malı daha ucuza üretip satıyor. Bu nedenle özel sektör küçülmeye gidiyor. Son iki yıl içerisinde yirmi bin kişi işten çıkarıldı. Şimdi AKP’li adaylar teşvik kapsamına alacağız diyorlar, peki kardeşim 4 yıldır neredeydiniz?"

  FASON DEĞİLİM

  Gaziantep’te, "AKP’nin Kemal Derviş’i" olarak lanse edilen, Merrill Lynch’in Afrika Başkanı 40 yaşındaki Mehmet Şimşek de hızlı bir seçim çalışması yürütüyor. İngiltere’den gelen Şimşek, ayağının tozuyla köy köy dolaşıp Antepli vatandaşlara ekonominin nasıl daha iyileştirileceğini anlatıyor. Kendisine ithal denilmesine Şimşek, "Ben fason değil, kaliteli ithalim" yanıtını veriyor.

  MHP adayı Hasan Özdemir de seçim çalışmalarını hazırladığı bir klasör dosya ile yürütüyor. Koltuğunun altında klasörle köy köy dolaşan Özdemir, "Lafla değil projelerle geliyoruz, dershaneleri özel okul haline dönüştüreceğiz, dershane bataklığını kurutacağız" diyor.

  Erdoğan iyi ki Tüzmen’i buradan aday göstermedi

  Tabii ki fıstık ve baklavalarıyla ünlü Gaziantep’te esnafın da nabzını tuttuk. Esnafın büyük bir kesimi AKP’ye kızgın, ama yine oylarını AKP’ye vereceklerini söylüyor. Basra Gıda Ticaret’in sahibi Basri Altın, Ankara’ya gönderdikleri siyasetçilere, "Çocuk gibi kavga etmeyi bırakıp iş yapın. Yok türban, yok laiklik derken, her gün şehit cenazeleri geliyor, birlik olup ona çare bulun" diyerek şunları yazmamızı istiyor: "Sayın Tüzmen’i buradan gönderdik; ama o ne yaptı, sadece açılıştan açılışa gelip bayrak salladı. Fıstık sezonu bitti, üç tüccarı memnun etmek için göstermelik fıstığa destekleme verdiler. Oysa üç-beş stokçu tüccar, fıstığı köylüden satın almış, üstüne oturmuştu bile. Madem destek verecektiniz, niye sezon döneminde vermediniz? Tüzmen’i Erdoğan sildi, iyi ki buradan aday göstermedi. Partimi eleştiririm, ama yine oyumu AKP ye vereceğim."

  Her siyasetçi elini taşın altına sokmalıdır

  Sanayi kentinde işadamlarının umutsuz olduğunu belirten Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer ise "Sanayiciler olarak istikrar istiyoruz. Normalde seçim öncesi insanlar umutlu olurdu, şimdi tersi oldu. Kuzey Irak, cumhurbaşkanı krizi sanayiciyi tedirgin ediyor. Üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerekir, yani sanayici umutlu değil. Seçim sonrası ekonomik istikrar istiyoruz, her siyasetçi elini taşın altına sokmalıdır" diye sesleniyor.

  BENCE

  Seçmen sayısı 685 bin olan Gaziantep’te bence AKP 6, CHP 3, MHP 1 milletvekili çıkarır.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı