Gündem Haberleri

  Belek ormanları golf sahası kurbanı

  Hasan ALAYBEYOĞLU, (DHA)
  31.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  30 yılda ağaçlandırılan Belek Ormanları’nın turizme açıldıktan sonra ne hale geldiğini iki yıl ara ile çekilen iki fotoğraf son derece net bir biçimde ortaya koyuyor. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz,golf sahası uğruna 500 bin ağacın kesildiğini iddia etti.

  ANTALYA’da 30 yılda ağaçlandırılan Belek Ormanları’nda, bölgenin turizm alanı ilan edilmesinin ardından bir doğa katliamı yaşandı. Golf sahaları için 500 bin ağacın kesildiği Belek Ormanları’nın iki yıl arayla çekilen iki ayrı fotoğrafı, ağaç katliamını gözler önüne serdi. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, Turizm Bakanlığı tarafından 1990 yılından itibaren bölgenin ’Turizm Bölgesi’ ilan edilmesiyle katliamın yasal düzeneğinin hazırlandığını söyledi.

  500 BİNAĞAÇKESİLDİ

  Gündüz, belediyelerin de yeni golf sahaları için verdiği imar izinleriyle katliamın diğer ayağını oluşturduğunu kaydetti. Bu bölgede beşayrı koruma statüsü bulunduğunu anlatan Hediye Gündüz, "Orada 18 bin dönümde fıstık çamı, beş bin dönüm de okaliptus ağacı bulunuyordu. 600-700 bin ağaç vardı, bunun 500 binini kestiler" iddiasında bulundu.

  MAHKEME KARARI VAR

  Belek Ormanları’nın devlet eliyle tahrip edildiğini ileri süren Hediye Gündüz, ormandaki tahsislerin iptali için birçok dava açıldığını hatırlatarak, "Antalya Barosu’nun açtığı dava sonunda, Anayasa Mahkemesi 2007 mayıs ayında ’Orman arazileri turizm amaçlı tahsis edilmemeli’ yönünde karar verdi. Ancak bu karara rağmen, yapılan tahsisler kapsamında Belek Ormanları’nda inşaatlar tüm hızıyla sürüyor" diye konuştu.

  KATLİAMIN FOTOĞRAFI

  Belek’teki ağaç katliamını 2005 ve 2007 yılları arasında çektiği iki ayrı fotoğrafla ortaya koyduğunu söyleyen Vila-Int Uluslararası Hava Fotoğrafçılığı Şirketi ortağı ve TEMA Antalya Şubesi üyelerinden Timur Kara "Yurt dışında yeşil yaratılarak golf sahası yapılıyor. Türkiye’de ise yeşil katledilerek golf sahaları açılıyor. www.vila-int.com adresli sitemizde ağaç katliamının çarpıcı fotoğraflarını görmek mümkün" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı