Gündem Haberleri

  Belediyeye istifa çağrısı

  Hürriyet Haber
  23.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erzurum yerel basını, sorunlarının üstesinden gelemedikleri gerekçesiyle FP'li Büyükşehir ile ona bağlı dört alt belediye başkanına karşı, ‘‘Hizmet getiremiyorsunuz, bari istifa edin’’ kampanyası başlattı. Kampanya büyük destek görürken, ANAP, DSP, DTP, DYP, MHP il başkanları da FP'li belediye başkanlarına tepki gösterdi.

  Eski RP'li, yeni FP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Ersan Gemalmaz ile Yakutiye Belediye Başkanı Muhyettin Aksak, Yenişehir Belediye Başkanı Sıddık Polat, Dadaşkent Belediye Başkanı Ensar Coşkun ve Kazım Karabekir Belediye Başkanı Selahattin Parlak'ın, 4 yılını değerlendiren yerel gazete, radyo ve televizyonlar, sergilenen sorumsuzluğa Vali Ahmet Kayhan ile sivil toplum örgütlerinin sessiz kalmasına bir anlam veremediklerini vurguladılar.

  Erzurum Gazetesi, ‘‘Erzurum çöküyor. Mevcut belediyelerin vurdum duymaz davranışları ve ihmalleri, Erzurum'u savaştan çıkmış şehir görüntüsüne bürüdü’’ derken, Palandöken Gazetesi, ‘‘Düpedüz rezalet. Bakımsızlıktan kevgire dönen cadde ve sokaklar, Erzurumlu'nun yüreğini kanatıyor. Bu çirkinliğe mazeret arayan başkanlar hesap versin’’ ifadelerine yer verdi. Erzurumlu olan ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Balcı ise ‘‘Bu işi yapamıyorsanız istifa gibi şerefli bir yol var. Onurlu görevi sizden daha iyi yapacaklara şans tanıyın’’ diyerek, tepkisini gösterdi.

  Belediyelerdeki 2 bin 200 işçinin maaş alamadığı için aç susuz bırakıldığına işaret eden Belediye-İş Sendikası Başkanı Murat Suluoğlu da ‘‘Erzurum 4 yıl öncesinden daha beter duruma düştü. Hiçbirşey yapamayan başkanlar, bari çıksın halktan özür dilesinler ve görevlerinden istifa etsinler’’ diye konuştu.

  Eski belediye başkanlarından Mehmet Ali Ünal, ‘‘Erzurumlu'nun bu hizmetsizlik karşısında konuşmak değil, tepki göstermesi gerekiyor’’ derken, yine eski belediye başkanlarından ve milletvekili Necati Güllülü de ‘‘Bu belediye başkanlarını kutlamak gerek. Çünkü, kenti bu rezil duruma getirmek kolay iş değil’’ diye konuştu.

  Erzurum'da yerel basın, parti temsilcileri, Belediye-İş Sendikası ve eski başkanlar FP'li belediyelere ateş püskürüyor. Muhalifler, belediyelere ‘‘istifa çağrısı’’ yaparak, 4 yılda kentin enkaza çevrildiğini öne sürdüler.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı