Gündem Haberleri

  Belediyelere bütçeden pay verilecek

  A.A.
  29.05.2008 - 18:10 | Son Güncelleme:

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen, İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun Teklifinin 1. maddesi kabul edildi.

  CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, teklifin 1. maddesi üzerinde yaptığı konuşmada, teklife ilişkin eleştirilerde bulundu.
  Belediyelerin genel bütçe vergi gelirlerinden alacakları payın, getirilen düzenlemeyle çok net olmadığını ifade eden Aslanoğlu, “Vicdanlarınıza sesleniyorum. Hak ve adalet adına, gelin bu tasarıyı bekletin, komisyondan geçirmeyin” dedi.

  CHP'li Aslanoğlu, teklif sahibi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün'e dönerek, “Kocaeli yasası bu” dedi.
  Teklifin amaç ve kapsamını düzenlenen 1. maddesinin kabul edilmesinin ardından, 2. maddesi üzerinde söz alan CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, verilen arada dağıtılan, büyükşehir belediye paylarının dağıtımını gösteren tabloya ilişkin eleştirilerde bulundu.
  MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan da kendisinde başka bir tablo bulunduğunu söyleyerek, 2 tablodaki rakamların birbirini tutmadığını kaydetti.

  Komisyonda, farklı 2 tablonun olması tartışmaya neden oldu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kendisinin bir tablo dağıtmadığını belirterek, “Teklifle ilgili değişiklik önergelerimiz olacak. O tablolar çok gerçeği yansıtmıyor olabilir. Bize zaman verirseniz, yeni bir tablo hazırlayalım ve sunalım” dedi.

  Bakan Atalay'ın bu talebi üzerine, Komisyon Başkanı Sait Açba, teklifin görüşülmesine 3 Haziran Salı günü devam edileceğini belirterek, toplantıya son verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı