Gündem Haberleri

  Belediyeden, öğrencilere ilmihal kitabı

  Şenol ÇAKIR / SAMSUN
  14.09.2005 - 14:32 | Son Güncelleme:

  SAMSUN'daki Gazi Beldesi Belediye Başkanı AKP'li Süleyman Kaldırım’ın önsöz yazdığı ve ilköğretim okulu öğrencilerine bedava dağıtılan 190 sayfalık ‘Muhtasar İlmihal’ adlı kitapta çocuklara dini kurallar anlatılıyor.

  Kitapta, gözleri ve ayakları sağlam olmayanların cuma namazı kılamayacağı, insan pisliğinin 3.2 gramdan fazlasının namaza mani olduğu, Ayrıca, ‘ah’ diye inlemenin, saç ve sakal taramanın da namazı bozduğu öne sürülüyor.

  ‘Muhtasar-İlmihal-Resimli Namaz Hocası’ başlığıyla hazırlanan kitap Samsun’un Gazi Beldesi Belediyesi'nce öğrencilere hediye olarak ücretsiz dağıtılıyor. Din, iman, aptes, namaz, oruç, zekat gibi islam ve imanın şartları hakkında genel bilgilerin verildiği kitap 190 sayfadan oluşuyor.

  Dinin şeriat olduğu vurgulanan kitapta namaza geniş yer veriliyor. Namazın nasıl kılındığı kız ve erkek çocukların kullanıldığı fotoğraflarla gösteriliyor. Cuma namazının yedi şartı olduğu belirtilen kitapta, bunlar; erkek olmak, hür olmak, seferi olmamak, sıhhatli olmak, gözleri, ayakları sağlam olmak namaza gitmeye özrü bulunmamak olarak sıralandı.

  Ayrıca yüksek sesle konuşmanın, gülmenin, Allah korkusu dışında ‘ah’ diye inlemenin ağlamanın, sakız çiğnemenin, saç ve sakalını taramanın, bir kadınla birlikte durarak. aynı imamla aynı namazı hizada kılmanın, secdedeyken iki ayağı ile tepinmenin namazı bozduğu belirtildi.

  Kitapta, necasetlerden (pislik) katı olanların 3.2 gramdan fazlası, sıvı olanların el ayası kadarının veya daha fazlasının namaza mani haller olduğu da öne sürülüyor. Erkeklerin idrar yaptıktan sonra uzvundaki akıntıyı kesmek için yapılan tarifte, “Bunun en güzel şekli ise; sıvazlamadan sonra öksürmek, bir miktar yürümek, bir yana eğilmektir” denildi.

  Kitabın son bölümündeki sorularda ise çocuklara Hz. Muhammed'in süt annesinin, ebesinin, itikatte mezhebimizin imamının kim olduğu, Şafii, Maliki ve Hanbeli mezhebine mensup olanların itikatte imamlarının kim olduğu, İmam Ebu Mansur Muhammed Matüridi'nin nereli olduğu ve ‘Ebü’l-Haseni’l-Eş’ari Hazretleri nerelidir?” ‘Ne zaman vefat etmiştir?’ gibi sorular yöneltildi.

  Gazi Beldesi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, kitabın ön sözünde, şunları yazdı:
  “Sevgili gençler, bizler, sizin her alanda başarılı olmanızı istiyor ve bu manada çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ediyoruz. Geleceğimizin teminatı olan siz gençlere söz verdiğimiz gibi, attığınız her önemli adımda yanınızda olmak istiyoruz. Hayatın her alanında başarılı ve bilgili gençlerin yetişmesi, ülkemizin geleceğe daha güvenle bakabilmesi demektir. Millet kavramını oluşturan biz bireyler, eğitim, spor, sanat, kültür, bilgi, teknoloji, inanç ve günümüz şartları neyi gerektiriyorsa öğrenmek ve en iyi olmak için çalışıyoruz.”

  Başkan Kaldırım, kitabın öğrenci ve gençlere hediye olarak dağıtıldığını belirtirken maliyeti konusunda soruları yanıtsız bıraktı. Başkan Kaldırım, “Zaten hazır kitaptı, ben kısa bir önsöz yazdım” demekle yetindi.

  Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görevli adının yayınlanmasını istemeyen bir öğretim üyesi, kitabın uzmanlar tarafından incelenmesi gerektiğini söyledi. Aynı görevli, “Kitapta doğrular da var yanlış açıklamalar da. İnsanın ön ve arkadan çıkan pisliğin 3.2 gramdan fazlasının namaza mani olduğu belirtiliyor. Ama bu nasıl ölçülüyor? Bunlar gramla ifade edilemez. Ayrıca amalar veya sakatlar cuma namazı kılabilir. Fakat onlar için bu zorunlu değil. Tam açıklayıcı bilgiler yok” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı