Gündem Haberleri

  Belediye'de yangın paniği

  Hürriyet Haber
  18.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Belediye Sarayı'nın bodrum katında çıkan yangın büyük paniğe neden oldu. Üst katlara ulaşan yoğun duman personele korkulu dakikalar yaşattı. Yaklaşık 2 bin personel bahçeye çıkmayı başarırken, binada yangın merdiveni bulunmayışı tartışmalara neden oldu.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Sarayı'nda dün yangın paniği yaşandı. Başkanlık binasının arka bölümündeki personel binasının ikinci bodrum katında bulunan tamir ve bakım malzeme deposunda tiner parlamasından kaynaklandığı tahmin edilen yangın ucuz atlatıldı. Yangında, bir kişi elinden hafif yaralanırken, Başkan Tayyip Erdoğan'ın makam odasının da bulunduğu Belediye Sarayı ve arka bölümündeki personel binasında ne yangın merdiveni ne de yangın çıkışı bulunmaması ‘‘Ya büyük bir yangın olursa?’’ sorusunu akla getirdi.

  Dün saat 10.55'te ani bir parlamayla başlayan yangında yoğun dumanın, 2 bin kişinin görev yaptığı binanın üst katlarına ulaşması korkulu dakikalar yaşattı. Yangın merdiveni bulunmayan binadaki personel, iki ana merdiven ile giriş kapısından bahçeye çıkmayı başardı.

  HABERLEŞME DE KESİLDİ

  Belediye yetkilileri, yönetmeliğe göre, birden çok çıkışı olan binalarda yangın merdiveni zorunluğu bulunmadığından, Belediye Sarayı'nda yangın merdiveni ve çıkışına gerek görülmediğini iddia ettiler. Olay sırasında meydana gelen elektrik kesintisi, bilgisayar, telefon, telsiz gibi iletişim araçlarının devre dışı kalmasına neden olduğundan, Belediye Sarayı'nın haberleşme olanağı da bir süre için kesintiye uğradı. Belediye yetkilileri, yangına, binanın bazı bölümlerini boyamaya hazırlanan 6 işçinin boya ile tineri karıştırmaları sırasında yakında yapılan oksijen kaynağından sıçrayan kıvılcımın parlamaya neden olduğunu ileri sürdüler. İtfaiye yangını kısa sürede kontrol altına aldı. Yangının söndürülmesini ve dumanın tahliyesini, havuzbaşında bekleyen personel, daha sonra görevlerinin başına döndü.

  Öte yandan elinden yaralanan boyacı Hasan Kıvrak belediyenin Şehzadebaşı Tıp Merkezi'nde tedavi edilirken, dumandan etkilenerek bayılan belediye çalışanı Mine Kaşıkçı daha sonra kendine geldi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı