Gündem Haberleri

  Belediye operasyonunda 17 tutuklama

  DHA
  06.05.2011 - 07:11 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik düzenlenen operasyonunda mahkemeye sevk edilen 20 şüpheliden 17’si tutuklandı, 3 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 14 kişi ise daha önce savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

  Şüphelilerin mahkemeye sevk edilmesiyle birlikte, saat 22.00 sıralarında adliyeye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hiç uyumadan mahkemenin sonucunu BARO odasında oturarak bekledi.

  AZİZ KOCAOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI / WEB TV

  TUTUKLANAN İSİMLER  

  Tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilenlerden, şirket temsilcisi D.D, organizatör K.T.Ö. ve firma yetkilisi N.K.S. serbest bırakıldı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç ile Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Serpil Keskin, Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü Hilmi Özen, Grand Plaza Genel Müdürü Reha Pekerten, Büyükşehir Alım Şube Müdürü Mehmet Sayar, Adnan Saygun Kültür Merkezi Müdürü Nagehan Genç, organizatör Ata Karataş, Hakan Say, Ömer Devrim Ergin, Harun Aslan, Mustafa Çakar, firma yetkilisi Erden Erdener, organizatör Alaattin Eraslan, Kuşadası Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu Erdoğan Uyan ve Büyükşehir Protokol Müdür Vekili Zeki Karatay “usulsüz evrak düzenleme”, “devleti zarar uğratma” ve “ihaleye fesat karıştırma” suçlamalarıyla tutuklandı.

  Tutuklananların yakınları, adliye çıkışında, araçların camlarına dokunarak, tutuklulara moral vermeye çalıştı.

  ''BU ŞAİBELİ BİR HUKUK KARARIDIR. ÜST MAHKEMEYE İTİRAZ EDECEĞİZ''

  İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, Büyükşehir Belediyesindeki operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen 20 kişiden 17'sinin tutuklanmasının ardından,”Bu şaibeli bir hukuk kararıdır, üst mahkemeye itiraz hakkımızı kullanacağız”dedi.

  Pekdaş, adliye binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyon kapsamında arama ve yakalama kararlarını veren hakim Ali Sayın'ın, mahkemede yargılamayı da yapmasının usule aykırı olduğunu, bu gerekçeyle yargılama öncesinde itiraz dilekçesi verdiklerini hatırlattı.

  İtirazlarının kabul edilmediğini belirten Pekdaş, “Hukuk yara almıştır, bir hukuk darbesi yaşanmıştır. Bu karar, şaibeli bir hukuk kararıdır. Şimdilik süreci değerlendireceğiz. İtiraz süresi var, 7 gün içinde üst mahkemeye itiraz hakkımızı kullanacağız”dedi.

  İzmir Adliyesi önünde dünden bu yana bekleyen zanlı yakınları, 17 kişinin tutuklandığını öğrenince birbirine sarılıp ağladı. Görüntü almak isteyen basın mensuplarına bazı zanlı yakınlarınca tepki gösterildi.   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı