Gündem Haberleri

  Belediye’nin yaz boz tahtası

  Hürriyet Haber
  14.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi, şubat ayından bu yana iki kez yıkıp trafiğe açmaya çalıştığı, sonra da Galatalılar'dan özür dileyerek kapattığı Galata Meydanı'nı bir kez daha yol açma gerekçesiyle sökmeye başladı.

  Belediyecilikte ‘‘Yaz boz tahtası’’ deyiminin ne anlama geldiğinin en iyi örneği herhalde yol geçirmek üzere son beş ayda iki kez sökülüp sonra yeniden yeniden yapılan Galata Meydanı. Meydan şimdi üçüncü kez yıkılıyor. Ve Galatalılar yine meydandan geçirilmesi planlanan yola karşı bir imza kampanyası başlattı.

  Galata bölgesinin nefes aldığı tek açık alan olan meydan ilk olarak geçen şubatta, bölgedeki hastanelerin ambulans yolu talep etmesi üzerine, Büyükşehir Belediyesi tarafından sökülmüş ve yol çalışmaları başlatılmıştı. Galatalılar'ın başlattığı imza kampanyası ile yol çalışması bitmeden geri adım atılmış ve belediye meydanın eski haline getirilmesi için ihale açılacağını açıklamıştı.

  İki ay sonra, ihale gerçekleştirilmeden ve alt yapı çalışması yapılmadan meydanın kaldırım taşlarıyla döşenmesine başlandı. Gazetemizin de yakından takip ettiği bu süreçte Galatalılar'ın düzenlediği yeni bir kampanyayla belediyenin verdiği sözü tutması sağlandı. Taşlar ve yol sökülerek meydan eski haline yakın şekilde yeniden düzenlendi. Çalışmalar 25 haziranda başlayan Galata Şenliği'nde çok kısa süre kala tamamlandı.

  Üç hafta önce meydanın yolla birleştiği iki çıkıştaki kaldırımlar kırılarak arabaların meydana çıkışı kolaylaştırıldı. Belediyeden yapılan açıklamada, düzenlemenin itfaiye ve ambulanslar için yapıldığı belirtildi. Ancak, araç trafiğini kontrol eden bir sistem olmadığı için bu uygulama sayesinde meydan özel araç trafiğine açıldı. Değişim bununla da kalmadı. Tarihi Galata Meydanı akşam saat 21:30'la 01:00 arasında, işletmecisi belli olmayan paralı otopark haline geldi.

  Galatalılar harekete geçti

  Son meydan düzenlemesinin üzerinden bir ay geçmeden, dün sabah Galata Meydanı'nda yine söküm çalışmaları başladı. Galatalılar da bir kez daha meydanlarını kurtarmak için harekete geçti. Milyarlarca lira harcanıp, bir yılda iki kez düzenlenen meydan için yeni bir imza kampanyası başlatıldı.

  Dün öğle saatlerinde Galata Derneği üyeleri, Büyükşehir Tarih Çevre Koruma Müdürü Ahmet Aslanoğlu ve başkan danışmanlarından Lütfü Altun’la bir görüşme yaparak, söküm çalışmasının durdurulmasını talep etti. Haberimiz yayıma hazırlandığı saatlerde bu toplantı devam ediyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı