Gündem Haberleri

  Belediye başkanlarından vergi protestosu

  Hürriyet Haber
  14.01.2002 - 15:11 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile bazı ilçe belediye başkanları, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koyarak, "Büyükşehir Belediyesi`nin kaynaklarının kısıtlanmasını" protesto ettiler.

  Taksim Metro İstasyonu'nda toplanan belediye başkanları adına Gürtuna, üzerine 1930 yılında çıkarılan Belediye Kanunu ile 8 Ocak'ta TBMM'de kabul edilen yasa maddesinin metinlerinin yer aldığı çelengi anıta bıraktı.

  Daha sonra bir açıklama yapan Gürtuna, 8 Ocak tarihinde TBMM`de bir önergeyle Büyükşehir Belediyesi'nin, İstanbul`dan toplanan vergilerden aldığı payın yüzde 60'ının İller Bankası'na aktarıldığını söyledi.  Gürtuna, "Bugün burada ilçe belediye başkanlarımızla birlikte bir tavrın içindeyiz. Bu hareketimiz asla siyasi amaçlı değil. İstanbul`un hakkını, hukukunu, tarihini ve geleceğini koruma çabası içindeyiz" dedi.
     
  AYAKLARIMIZA PRANGA BAĞLANIYOR
     
  Yıllardır yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılmasını ve kaynaklarının daha da büyütülmesini savunduklarını belirten Gürtuna, şöyle devam etti:

  "Biz bunları beklerken karşılaştığımız, gerçek anlamıyla İstanbul'a bir darbe indirimi oldu. Tepemize bir balyoz iniyor, ayaklarımıza sanki pranga bağlanıyor. Bu hareket, bütün tarihi boyunca İstanbul'a yapılmış en büyük kötülüklerden birisidir. İstanbul'u kocaman bir köy haline getirecek bir karardır.

  300-500 TRİLYONLUK KAYNAK
     
  Gürtuna, 1930`da Atatürk döneminde çıkarılan 1580 sayılı Belediyeler Kanunu`nun, o döneme göre fevkalade ileri, demokratik ve yerel yönetimlere hak tanıyan bir kanun olduğunu, ancak bu kanunun gelişmesi gerekirken, bütün kaynaklarının budandığını savundu.

  Bu olayın sadece şahıslarıyla ilgili olmadığını, kendilerinden sonraki dönemleri de etkileyecek bir konu olduğunu dile getiren Gürtuna, "Bu, ilk etapta 300 trilyon, ikinci etapta 500 trilyonluk bir payın İstanbul`dan alınarak başka bir noktaya intikalini ifade ediyor. İstanbul için çok önemli" dedi.
     
  TBMM`YE ASMA KİLİT GÖNDERDİ
      
  Gürtuna, konuşması sırasında 2 tane asma kilit çıkararak, "Bu kilit İstanbul`a vurulan bir kilit. Bu kilitleri Ankara`ya yollayacağız. İstanbul`un önü mü açılmak isteniyor, önü mü kilitlenmekisteniyor, işte bunu göreceğiz" diye konuştu.  Daha sonra ilçe belediye başkanlarıyla birlikte Beyoğlu Postanesi`ne yürüyen Gürtuna, güzergahtaki Saray Muhallebicisi`nde tatlı yedikten sonra asma kilitleri TBMM Başkanlığı`na gönderdi.
     
  GAZETECİYE POLİSTEN TEKME
     
  Gürtuna ile ilçe belediye başkanlarının İstiklal Caddesi`nde yürüdüğü sırada, bir sivilin Kanal 6 Televizyonu kameramanına tekme atması üzerine, basın mensupları ile adı belirlenemeyen bu kişi arasında gerginlik yaşandı.

  Gazetecilerin bu kişiyi aralarına alarak kim olduğunu sordukları anda olay yerine gelen Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Aykut Baltacı, "Benim personelim. Gereken işlem yapılacak" diyerek sivil polisi aldı ve basın mensuplarını yatıştırdı.

  Bu arada belediye başkanlarının yürüyüşünün 'Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na aykırı olduğunun söylenmesi üzerine Gürtuna, "Yok canım. Belediye Başkanı şehirde yürümez mi? Siz de kalabalıksınız. Muhalefet mi ettiniz? Öyle şey olur mu?" dedi. 

  Protesto eylemine Beyoğlu, Üsküdar, Büyükçekmece, Eminönü, Zeytinburnu, Bağcılar, Sarıyer, Adalar, Tuzla, Bayrampaşa, Güngören, Pendik, Maltepe, Esenler, Kartal, Gaziosmanpaşa, Kağıthane ve Avcılar Belediye Başkanları ile Bakırköy Belediye Başkanvekili katıldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı