Gündem Haberleri

  Belediye başkanından memnunluk anketi

  Nuray BABACAN / ANKARA
  05.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti yönetimi, normal takvime göre 2014 Mart’ında yapılacak yerel seçimler için şimdiden analizlere başladı. Türkiye genelinde 350 bin seçmene “Belediye başkanınızdan memnun musunuz?” sorusu yöneltildi. Anket, seçimlerin öne alınacağı iddialarını yeniden gündeme getirdi. AK Parti Genel Merkezi, geçen ay başlattığı anketi tamamladı. 81 ilde yapılan araştırmada, il, ilçe ve belde belediye başkanları analiz edildi. Seçmene, “Belediye başkanından memnun musunuz?”, “Belediye hizmetlerinden memnun musunuz?”, “Belediye başkanından memnun değilseniz, kimi-kimleri belediye başkanı görmek istersiniz?” soruları yöneltildi. Ankette, seçmene “özel olarak bir isim” sorulmadı. Kamuoyu araştırmasının saha çalışması tamamlandı. Veriler analiz edildikten sonra 10 gün içinde rapor olarak Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Sonuçlar, ay sonunda yapılacak MKYK’da değerlendirilecek.
  AK Parti erken yola çıktı
  Parti yöneticileri, analiz için genel merkeze zaman kazandırmak amacıyla yola çıktıklarını, araştırmanın birkaç kez daha tekrarlanacağını söylediler. Yöneticiler, ortaya çıkacak tabloya göre, yeni isimlerin belirlenmesi, o isimlerin tabandan destek görüp görmeyeceğinin saptanmasının zaman alacağını kaydediyorlar.
  Yerel seçim senaryosu
  AK Parti Yerel Yönetim Başkanı Hüseyin Tanrıverdi’nin gündeme getirdiği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın desteklediği “Yerel seçimlerin öne alınması” önerisinin yapılabilmesi için muhalefetin desteğine ihtiyaç bulunuyor. Yerel seçimlerin 5 yılda bir mart ayında yapılması anayasal zorunluluk olduğu için, seçimlerin öne alınması için anayasa değişikliği gerekiyor. Muhalefetin ikna edilmesi durumunda, yerel seçimlerin 2013 Eylül veya ekim ayında yapılması gündeme gelecek. Seçimlerin öne alınması için, mevsim koşullarının uygunsuzluğu, ve propaganda güçlüğü gerekçe gösteriliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı