GeriGündem Belediye başkanı 'personelintürbanı' nedeniyle yargılanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belediye başkanı 'personelintürbanı' nedeniyle yargılanıyor


Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile belediyenin Sağlık İşleri Müdürü Tayyar Bal'ın, 'görevlerini kötüye kullandıkları' gerekçesiyle yargılanmalarına devam edildi.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü ikinci duruşmasına, Altınok ve Bal ile sanıkların avukatı katıldı. Kimlik tespitinin yapılmasının ardından savunmasını yapan Turgut Altınok, Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ne belediye çalışanlarının tamamen uyduklarını, kendisinin de bu konuda değişik tarihlerde genelgeler yayınladığını söyledi.

Belediyede 2 binin üzerinde personelinin görev yaptığını, bunların giyimlerini hergün denetlemesinin mümkün olmadığını savunan Altınok, birim amirlerinin haftalık kontroller yaptığını kaydetti. Altınok, ''Kılık Kıyafet Yönetmeliği'nden taviz vermiyoruz. Bu konuda titizlikle uygulama yapılmasına özen gösteriyoruz'' dedi.

Keçiören Belediyesi'ne bağlı Yükseltepe Sağlık Ocağı'nda görev yapan doktor Neslihan Odabaşı, yönetmeliğe uygun giyindiklerini söyledi.

Ayvalık Sağlık Ocağı'nda doktor olarak görev yapan Nesmiye Küçük de 1998 yılında türbanlı olarak göreve başladığını, ancak amirinin uyarısıyla daha sonra normal kıyafetlerle göreve gelmeye başladığını ifade etti.

Duruşmada tanık olarak dinlenilen Handan Güleç ve Sevda Küçük de çalıştıkları birimlerde, Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ne aykırı hareket eden personel bulunmadığını kaydettiler.

Sanıklar ve avukatlarının, tanık beyanlarına bir diyeceklerinin olmadığını ifade etmelerinin ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Berber, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın cumhuriyet savcısına verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

İddianamede, kamu kurum ve kuruluşlarından, Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ne uymadıkları gerekçesiyle ihraç edilen bir kısım personelin nakil taleplerinin Keçiören Belediyesi tarafından kabul edildiği, bunun, şahsi dosyalarındaki disiplin cezalarından açıkça görüldüğü belirtilerek, belediyenin bu uygulamasıyla ''yasaları ihlal edenlerin toplandığı kuruluş görünümüne büründüğü'' kaydediliyor.

İddianamede, Altınok ve Bal hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''görevi kötüye kullanma'' hükmünü içeren 240. maddesine göre 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle