Gündem Haberleri

  Belçikalı Heyet Ercan Kartal'ı sorguluyor

  Belma ALTUNCU - İSTANBUL/DHA
  21.04.2009 - 17:25 | Son Güncelleme:

  Belçika Federal Savcılığı tarafından Sabancı Suikastına ilişkin Fehriye Erdal hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, Türkiye’ye gelen 5 kişilik heyet, DHKP/C terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden olduğu öne sürülen Ercan Kartal'ın tanık olarak bilgisine başvurdu.

  Belçika Federal Savcılığı tarafından Sabancı suikastıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Türkiye’ye gelen 5 kişilik heyet, olaya ilişkin daha önce gözaltına alınıp serbest bırakılan kişiler ve bazı Sabancı Center çalışanları ile birlikte DHKP/C’nin üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen Ercan Kartal’ın bilgisine başvurdu. Tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesine getirilen Ercan Kartal’ın İstanbul Cumhuriyet savcısı Bilal Bayraktar eşliğinde tanık olarak bilgisine başvuruldu. Kartal’ın ifadesi alındığı sırada hazır bulunan avukatı Taylan Tanay basın mensuplarına , Ercan Kartal’a dün gece tebligat yapıldığını ve şu ana kadar 21 kişinin tanık olarak dinlendiğini söyledi.

  Heyetin savcı, hakim, emniyet müdüründen oluştuğunu kaydeden Tanay, müvekkilinin tanık olarak dinlendiğini söyleyerek, “Belçika'da süren soruşturma kapsamında Sabahcı Holding çalışanları, daha önce gözaltına alınanlar dinlendi. Ercan Kartal’a 30 soru soruldu. Sorular yöneltilmeden önce diyeceklerim olduğunu ve sorulara cevap vermeyeceğini söyledi. Diyeceklerini anlattı. Sorulara cevap vermedi. Heyette soruları yöneltmedi. Ercan Kartal burada yargıya karışamayacaklarını, yargıya etkilerinin olmadığını söyledi. Sabancı eyleminin örgüt tarafından en ince ayrıntısına kadar anlatıldığını ve kabul edildiğini söyledi. Bu konuyla alakalı olarak gizlilik olmadığını heyete anlattı. Kartal ayrıca, DHKP-C’nin terör örgütü değil halk hareketi olduğunu söyledi. Kendisine karşı olan suçlamaların delil ve hukuki dayanağı olmadığını da ifade etti" diye konuştu.Avukat Taylan Tanay ayrıca ifade tutanağının gizlilik gerekçesiyle kendilerine verilmediğini anlatarak şunları söyledi: “Savcıdan tutanak istedik. Gizlilik kararı var denilerek tutanak verilmedi. Bu yüzden savcıyla tartıştık. Tutanak verilmediği için 3 avukat tutanağı imzalamadık. Bunu kabul edemeyiz" dedi.Kartal, "Sabancı suikastı" ne ilişkin yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı