Gündem Haberleri

  Belçika'da Kurban Bayramı hazırlığı başladı

  BRÜKSEL (A.A)
  27.10.2005 - 10:32 | Son Güncelleme:

  Federe yapılı Belçika'da Brüksel bölge hükümetinde çevre, temizlik ve tarihi eserlerden sorumlu Devlet Bakanı Emir Kır, Kurban Bayramı için hazırlıklara şimdiden başladıklarını belirterek, “Kesimhanelerin kapasitelerini bu yıl yüzde 30 artırdık, ama yine de kurbanların Türkiye ve diğer ülkelerde kestirilmesinde fayda var” dedi.

  Kır, basın toplantısı düzenleyerek, Brüksel'de Kurban Bayramı için yapılan çalışmaları anlattı. Toplum sağlığı ve çevre temizliği açısından Kurban Bayramı'nın en iyi şekilde geçirilebilmesi için Müslümanların bilinçli davranmasını isteyen Kır, Brüksel bölgesinde yaşayan Müslüman nüfusunun yaklaşık 175 bin olduğunu kaydetti.

  “Bu rakam, bölgedeki toplam nüfusun yüzde 17'sini, Belçika'daki Müslümanların ise yüzde 40'ını oluşturmaktadır. Bu açıdan Belçika'nın diğer bölgelerine göre Brüksel'de Kurban Bayramı daha büyük önem kazanmaktadır” diyen Bakan Kır, kurban kesimi için geniş alanlara sahip olamamaktan yakındı.

  Brüksel'de her yıl yaklaşık 17 bin kurban kesildiğini anlatan Kır, ”Bunların sadece yüzde 10'u yasal çerçeveye uygun şekilde ilan edilen alanlarda kesiliyor. Yasak olmasına rağmen evde kesim uygulaması sürüyor. Bununla ilgili olarak önümüzdeki Kurban Bayramı'yla birlikte para cezaları uygulanacağını hatırlatmak isterim” diye konuştu.
  Brüksel'de belediyelerce belirlenen 5 kesimhane bulunduğunu ve bunların kapasitelerinin geçen yıla göre yüzde 30 arttığını belirten Bakan Kır, yine de evde kesim yapanları dikkate alarak şehrin belirli yerlerine konteynırlar yerleştirildiğini, bu sayede en azından kurban atıklarının çevreye ve insan sağlığına tehdit oluşturmasının önüne geçileceğini ifade etti.

  Belçika'da geçen yıl bir hayvan koruma derneğinin başvurusu üzerine kurban atıklarını konteynırlara getirenlerin arabalarının plakalarının alındığını hatırlatan Kır, “Adalet Bakanlığı'ndan aldığım bilgiye göre, bu kişilere anlayış gösterilecek. Sadece adli suçu bulunanlara ceza verilmesi söz konusu olabilir” dedi.

  Bakan Kır, Kurban Bayramı'nda Brüksel'de çekilen diğer sıkıntıları da “bayram namazının hemen ardından herkesin kurban kesmeye başlamasıyla yığılmalar meydana gelmesi, kasap ve kurbana uygun kesimhanelerin yetersizliği ve Belçika'da bayram süresinin kısa tutulması” olarak sıraladı.
  Yığılmaları önlemek için bu yıl 2 büyük geçici kesimhane oluşturulduğunu belirten Kır, bu sayede 6 bin koyunluk yeni bir kapasite yaratılmış olduğunu sözlerine ekledi.

  Basın toplantısının ardından soruları cevaplandıran Emir Kır, Belçika'daki Türklerin büyük oranda vekalet vererek kurbanlarını Türkiye'de ve diğer ülkelerde kestirdiğini anlattı. Bakan Kır, Belçika'da özellikle evlerinde kurban kesenlerin Faslı olduğunu ve bunların geleneklerini değiştirmediğini ifade etti.

  Kır, Türk kökenli ve Müslüman olmasının görevini nasıl etkilediği sorusuna ise “İşlerimi zorlaştırıyor mu, kolaylaştırıyor mu, emin değilim. Görevim dolayısıyla önceliğim halkın sağlığı ve çevrenin temizliği” karşılığını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı