Gündem Haberleri

  Belçika UNIFIL'e asker gönderiyor

  A.A.
  25.08.2006 - 18:25 | Son Güncelleme:

  Brüksel hükümetinin bugün aldığı kararlara göre, Belçikalı mavi bereliler eylül sonu ve ekim başında güney Lübnan?a gidecek. Belçikalı askerler mayın tarama, yeniden inşa ve tıbbi destek kıtalarında görev üstlenecek.

  Belçika Silahlı Kuvvetleri, UNIFIL'e 30 zırhlı araç katkısında da bulunacak.

  Konuya ilişkin ortak açıklama yapan Başbakan Verhofstadt, Dışişleri Bakanı Karel De Gucht ve Savunma Bakanı Andre Flahaut, "UNIFIL görevinin tehlikeler içerdiği" üzerinde ısrarla durdular ve Belçika?nın son 12 yıldır ilk defa bir BM kontenjanına böyle yüksek sayıda katılım sağladığını belirttiler.

  Belçika, Ruanda?daki bir BM görevinde 10 askerini kaybetmesinden bu yana BM barış gücü operasyonlarına katılımda tereddüt gösteriyordu.

  Bakanlar, UNIFIL bünyesinde üstlenilecek görevlerin yapılması için gerekli teknik, mali ve insani kaynak ve yeteneklere sahip olunduğunu kaydetti.

  Belçikalı askerlerin UNIFIL görevlerinin 6 ay için öngörüldüğü, bu sürenin 6 ay uzatılabileceği duyuruldu. Brüksel hükümeti, bu sürenin, "siyasi ve diplomatik adımlarla çözüme gidilmesi için yeterli olduğunu" savunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı