GeriGündem Belçika müzesindeki Türk askeri yine çıplak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika müzesindeki Türk askeri yine çıplak

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Kraliyet Ordu ve Askeri Tarih Müzesi’nin Türkiye vitrininde bulunan manken asker, bir türlü giydirilemiyor.

Müze yetkilileri, Genelkurmay’ın Türkiye’de diktirterek Brüksel’e gönderdiği üniformayı ‘orijinal olmadığı için’ Birinci Dünya Savaşı Bölümü’ne koyamayacaklarını açıkladı. Müze Genel Direktörü Patrick Lefevre ‘Elimize geçen elbise gerçekten çok güzel yapılmış. Türkiye’nin yardımlarına minnettarız, ancak müze olarak sadece orijinal eserleri sergileyebileceğimiz için gönderilenleri başka bir yerde değerlendirmenin yolunu arıyoruz’ dedi. Genelkurmay ise ‘Elimizde müzenin istediği nitelikte elbise yok. O yüzden ‘Dikilmiş elbiseyi kullanmıyorsanız çıplak mankeni kaldırın’ talebinde bulunduk’ açıklaması yaptı.

Üniforma krizi nasıl başladı?

Müzedeki askerin üniformasıyla ilgili gelişmeler, Brüksel’de yaşayan Türk vatandaşı Asuman Devrez ve Türkiye’deki arkadaşı Mary Işın’ın, vitrindeki askerin görüntüsünden rahatsızlık duyarak durumu İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’ne bildirmesiyle başlamıştı. Aynı uyarıyı Brüksel’deki Askeri Ataşelikten de alan Genelkurmay, müzenin eksiğini gidermek üzere harekete geçmiş, o döneme ait bir üniforma diktirmişti. Yeni dikilen üniforma eskitildikten sonra Brüksel’e gönderilmişti. Müze ise daha ilk açıklamasında ‘Burası Disneyland değil, kopya üniforma sergilemeyiz’ demişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle