Gündem Haberleri

  Beklenen takasa 48 saat kaldı

  A.A.
  16.10.2011 - 10:46 | Son Güncelleme:

  İsrail Cezaevleri İdaresi, İsrail ile Hamas arasında varılan tutuklu değişimi anlaşması uyarınca, ilk aşamada serbest bırakılacak 477 Filistinli tutuklunun isim listesini yayımladı. Takasın 48 saat sonra gerçekleştirilmesi bekleniyor.

  İsrail Cezaevleri İdaresi'nin açıkladığı, ilk seferde serbest bırakılacak Filistinli tutuklular listesi, 450 erkek ve 27 kadın tutuklunun isimlerinden oluşuyor. Liste, dün gece İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, serbest bırakılacakların “affedilmelerine” ilişkin imzaları atmasından sonra, İsrail Adalet Bakanlığı tarafından Cezaevleri İdaresine gönderilmişti. İsim listeleri, ilgili tarafların itirazları için 48 saat süreyle asılı kalacak. Listedeki kişilerin gelecek Salı gününden itibaren salıverilmesi bekleniyor.

  İsrail Yüksek Mahkemesi'nin de bugün Almagor Terör Kurbanları Derneğince yapılan itirazı görüşmesi bekleniyor. Ancak, daha önceki benzeri uygulamalarda olduğu gibi, Yüksek Mahkemenin başvuruyu reddetmesi bekleniyor.

  Öte yandan, İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in dün affa uğrayacaklar listesini imzalaması sırasında, aşırı sağcılardan ve bazı terör kurbanı yakınlarından oluşan 30 kadar grup, Cumhurbaşkanlığı'nın Kudüs'teki resmi konutu önünde gösteri yaparak, Filistinli tutukluların serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

  HAMAS GÖVDE GÖSTERİSİ YAPACAK

  İsrail ile karşılıklı olarak esirlerin bırakılması anlaşmasının diğer tarafı olan Hamas, Gazze'de serbest bırakılacak 477 tutuklu için, gövde gösterisine dönüşecek büyük bir karşılama töreni planlıyor.

  Anlaşmayı "zafer" olarak gören Hamas, dün yapılan bir toplantıyla anlaşmanın detayları ve karşılama törenine ilişkin bilgileri diğer Filistin örgütleriyle paylaştı.

  Buna göre, ilk tören Gazze'nin Mısır'la sınır kapısı olan Refah'ta yapılacak. Buradaki törene Gazze'deki yönetimin Başbakanı İsmail Haniye ve diğer örgütlerden önde gelen isimler katılacak. Daha sonra serbest bırakılan Filistinliler, otobüslerle Gazze şehir merkezine götürülecek. El Ketibe'de yapılacak karşılama ise tam bir "şov" olarak planladı.

  Gazze tarihindeki en büyük gösteri olacağı söylenen karşılamaya on binlerce Gazzeli'nin katılması bekleniyor. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları yürüyüş yapacak, zafer marşları çalınacak. Ayrıca Gilad Şalit'in kaçırılması da yeniden canlandırılacak. "Özgürlere Vadedilen Karşılama" adlı etkinlikte ana konuşmacı ise Haniye olacak.

  İsrail ve Hamas 2006 yılında kaçırılan Şalit'e karşı 1027 Filistinli'nin serbest bırakılmasını öngören anlaşmayı geçen hafta imzalamıştı. Anlaşmaya göre, iki ay içinde 550 Filistinli serbest kalacak. Esir değişimleri ise Mısır üzerinden yapılacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı