Gündem Haberleri

  Beklenen oldu

  Tuba AYDIN/PASSAU
  04.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küresel ısınma sonucu biliminsanlarının ‘Olağanüstü hava olaylarına hazır olun’ uyarıları bir bir çıkıyor. ABD’de can alan hortumların üzerine, Avrupa’yı da aşırı yağış ve sel vuruyor.

  Almanya'da geçtiğimiz hafta başlayan aşırı yağışlar, Bavyera, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde sel felaketine yol açtı. Yüzyılın en şiddetli selleriyle ‘boğazına kadar su altına kalan’ Almanya’da, bu 3 eyalette üst düzeyde felaket alarmı verildi. Üç eyalette kriz masası kurulurken, diğer birçok eyalette de, Alman ordusu, sel tehdidi altındaki kentlerde halka yardımcı oldu. Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich sel bölgesine giderek olay yerinden bilgi edindi.Bavyera eyaletinde şiddetli yağmur en çok Passau ve çevresini etkiledi. Günlerdir etkisini gösteren yağış, üç nehrin birleştiği Passau kentinde hayatı büyük ölçüde sekteye uğratırken, nehirlerin taşması sonucu şehir yer yer sular altında kaldı.

  SU 11 METRE YÜKSELDİ

  Nehir sularındaki yükselmenin 11 metreyi aştığı belirtilen şehirde, sürekli felaket alarmları çalarken, Eyalet Başbakanı Horst Seehofer, halka acil yardım sözü verdi. Passau İtfaiye Müdürü Dieter Schlegl ise, Passau itfaiye ekiplerinin tam kadro sel bölgelerinde çalıştığını açıkladı.Sürekli yağış ve bazı yerlerde 1 metreyi aşan sel baskını nedeniyle zor anlar yaşayan Passau halkının evlerine ulaşımları, itfaiye ekibinin botları aracılığıyla sağlanıyor.

  Orta Avrupa’da seller 6 can aldı

  TUNA ve diğer iki nehrin daha aşırı yağışlar sonucu taşması nedeniyle meydana gelen sellerden Çek Cumhuriyeti de nasibini aldı. 10 yıldır ülkede yaşanan en büyük sel felaketi olarak tanımlanan faciada, 5 kişi yaşamını yitirdi. Ülkenin tarihi yapılarıyla ünlü başkenti Prag’ın sel sularından etkilenmemesi için gönüllüler kum torbalarıyla setler kurarken, pek çok kişi tehlikeli bölgelerden tahliye edildi. Avusturya’da da bir kişinin sele kapılarak hayatını kaybettiği bildirildi. Orta Avrupa’nın büyük bir kısmında meydana gelen sel felaketinden Almanya ve Çek Cumhuriyeti başta olmak üzere Avusturya, İsviçre, Polonya ve Slovakya da etkilendi.

  Araştırdıkları hortum yuttu

  ABD’nin Oklahoma kenti dün bir kez daha hortum felaketine teslim olurken, üç hortum araştırmacısının afete kurban gittiği açıklandı. Cuma günü El Reno’yı vuran hortumu takip eden Tim Samaras, oğlu Paul ve ortakları Carl Young, veri toplamaya çalışırken öldü. Geliştirdiği cihazlarla ‘hortumun içini gören’ ilk kişilerden Samaras, hortum araştırmasında ölen ilk araştırmacılardan oldu. Oklahoma’da haftasonu hortumlarda 13 kişi daha öldü, ölü sayısı 37’ye yükseldi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı