GeriGündem Bekçilerin kimlik sorma yetkisi var mı? EGM'den bekçilerin yetkisi ile ilgili açıklama
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Bekçilerin kimlik sorma yetkisi var mı? EGM'den bekçilerin yetkisi ile ilgili açıklama

Bekçilerin kimlik sorma yetkisi var mı? EGM'den bekçilerin yetkisi ile ilgili açıklama

Kamuoyunun gündemine taşınan haberlerin ardından, asayiş ve düzeni sağlamada görev alan bekçilerin yetkileri ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü'ndan (EGM) açıklama yapıldı. Bazı haberlere yansıyan konuya değinen EGM, verilen kararın sadece tek olayla ilgili olduğu belirtti. Peki, mahalle bekçilerinin vatandaşlara kimlik sorma yetkisi var mı? İşte, resmi kurumlardan konuyla ilgili yapılan o açıklama ve detaylar.

Yurt genelinde geceleri mahalle ve semt güvenliğini sağlamada yetkili olan bekçilerin kimlik sorma yetkileri, gündeme gelen haberlerle kamuyonda merak uyandırdı. Konuyla ilgili, Emniyet Genel Müdürlüğü, İzmir’de 9 Mayıs 2018’de olay ve 35’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilen kararla ilgili açıklama yaptı. İşte, bekçilerin yetkileri ile ilgili duyurulan o karar.

BEKÇİLERİN KİMLİK SORMA YETKİSİ VAR MI?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), çarşı ve mahalle bekçilerinin kimlik sorma yetkisi hakkında açıklama yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), bazı haberlere yansıyan İzmir’de 9 Mayıs 2018’de olay ve 35’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilen kararla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, kararın sadece tek olayla ilgili olduğu belirtilerek, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yönetmeliği’nin 16’ıncı maddesindeki hükme göre bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri mevcuttur denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İzmir ilinde 09/05/2018 tarihinde meydana gelen ve basında, Çarşı ve Mahalle Bekçileri kimlik soramayacak şeklinde yayınlanan haber ile ilgili olarak İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilen karar sadece o olaya münhasır bir karar olup aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile ilgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliğinin 16. maddesindeki "Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar" hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle