Gündem Haberleri

  7000 bekçi alımı başvurusu ne zaman yapılacak? Hangi illerde bekçi alımı yapılacak?

  Hürriyet Haber
  03.05.2017 - 22:25 | Son Güncelleme:

  7000 bekçi alımı başvurusunun ne zaman yapılacağı binlerce vatandaş tarafından oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Olağanüstü hal kapsamında bazı düzenlemelerin yapılmasını içeren ve Resmi Gazetede yayımlanan 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çarşı ve mahalle bekçiliği için ilave 7 bin kadro ihdas edildi. Vatandaşlar bekçi alımının hangi illerde gerçekleşeceğini araştırmaya devam ediyorlar. Peki, 7000 bekçi alımı başvurusu ne zaman yapılacak? Hangi illerde bekçi alımı yapılacak?

  Bekçi alımı başvurusu konusunda detayları merak eden yüz binlerce vatandaş, hangi bölgelere ne kadar bekçi alımı yapılacağını araştırmaya devam ediyor. Peki, toplam 7000 alımın gerçekleştirileceği bekçi alımı başvurusu nasıl yapılacak? İşte, gençlerin merakla beklediği bekçi alımı şartları neler olacak?

  BEKÇİ ALIMI BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

  Olağanüstü hal kapsamında bazı düzenlemelerin yapılmasını içeren ve Resmi Gazetede yayımlanan 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çarşı ve mahalle bekçiliği için ilave 7 bin kadro ihdas edildi. 

  7 bin yeni bekçi için kadro tahsisinin ardından valilikler vatandaşları internet siteleri üzerinden bilgilendirecek. Doğu Anadolu'daki illerin ardından ilk etapta Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay illeri için bekçi alımı yapılacak.

  Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan 690 sayılı KHK’yla gerçekleştirilen yapısal düzenlemelere göre; göçmen kaçakçılığı suçların işlenmesinde kullanılan araçlara el konulması uygulaması yeniden düzenlenerek, toplam yolcu sayısının göçmen olması ve aynı suçun işlenmesinde kullanılması halinde araca al koymanın önü açıldı.

  Köy ve mahalle muhtarlarının görevlerine dayalı sigortalıklarına ilişkin sosyal güvenlik primlerinin il özel idareleri veya valiliğe bağlı yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesi; sosyal güvenlik primlerinin karşılığının her yıl İçişleri Bakanlığı bütçesine konulması ve yılı içinde söz konusu bütçeden il özel idare ve yatırım izleme koordinasyon başkanlıkları bütçelerine aktarılması öngörüldü.

  Alımla ilgili detaylı bilgilerin, hafta içerisinde adaylarla paylaşılması bekleniyor.

  7000 bekçi alımı başvurusu ne zaman yapılacak Hangi illerde bekçi alımı yapılacak

  GÜVENLİK KORUCULARININ SİGORTA PRİMLERİ, VALİLİKLERCE ÖDENECEK

  Güvenlik korucularının ilgili primlerinin sigortalı ve işveren hissesinin tamamının valiliklerce ödenmesi hüküm altına alındı. Bununla birlikte sigortalılarla güvenlik korucuları arasında eşitliğin sağlanması amaçlandı.
  Çarşı ve mahalle bekçiliği için ilave 7 bin kadro ihdas edildi. Bütçe kanunları ve diğer kanunlarla Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) tanınan mali muafiyet hükümleri Jandarma Genel Komutanlığı için de geçerli olacak.

  BEKÇİ ALIMI İÇİN ŞARTLAR NELER?

  İlanın yayımlandığı ilde en az bir senedir ikamet ediyor olmak
  Boy - kilo belirlenmiş oranlarda olmak
  Sağlık sorunu olmamak
  Fiziğinde kusur olmamak
  Lise mezunu olmak

  Yukarıda ki şartlar genel olarak bekçi alımlarında aranmakta olan şartlar arasında yer almaktadır. 7 bin kişilik alım ilanının yakın zamanda yayımlanması beklenmekte olup ilanın duyurulmasının ardından detaylı bilgileri haberimizden edinebilirsiniz.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı