Gündem Haberleri

  Bekaroğlu: İktidar seçimi ertelemeye çalışıyor

  Hürriyet Haber
  26.11.2001 - 13:58 | Son Güncelleme:

  SP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, seçimden korkan iktidar partilerinin, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası üzerinde spekülasyon yaparak, seçimi ertelemeye çalıştıklarını öne sürdü.

  Bekaroğlu, TBMM`de düzenlediği basın toplantısında, Ülkenin bu hükümetle yönetilmesinin mümkün olmadığını, bu nedenle hemen seçime gidilmesi gerektiğini savunarak, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası`nda değişiklik yapılarak, siyasetin serbestçe yapılmasının önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istedi. Bekaroğlu, ``Milletvekilleri artık Meclis kulislerinde (darbe olur mu, olmaz mı?) tartışmalarını yapmamalıdırlar`` dedi.

  Öncelikle temsil ve istikrar sorununun halledilmesi gereğine işaret eden Bekaroğlu, hiçbir siyasi partinin temsil sorununun çözümü konusunda samimi olmadığını öne sürdü. Bekaroğlu, yüzde 10 barajının indirilmemesini savunan partilerin ``Bizim baraja takılma sorunumuz yok`` demeye getirdiklerini de ifade ederek, ``Demokrasilerde temsil sorunu ciddi bir konudur. Siyasi partiler eğer samimi iseler, (baraj indirilmesin ama temsil sorunu da şöyle halledilsin) demelidirler`` diye konuştu.

  İstikrarın seçim ittifakıyla sağlanabileceğine işaret eden Bekaroğlu, ittifakın, ``barajı geçme`` ittifakı değil, ``seçim öncesinde üzerinde anlaşılan bir program üzerinde yapılan ittifak`` olması gerektiğini söyledi.

  Bekaroğlu, daha önce seçim isteyen TÜSİAD`ın, 10 milyar dolar geleceğini duyduktan sonra Hükümet`le aynı çizgiyi paylaştığını savunarak, işadamlarının hiçbirinin gerçek işadamı olmadığını öne sürdü. İşadamlarını, ``tefeci ve rantiyeci`` olmakla suçlayan Bekaroğlu, ``Şatolarında oturup siyasetin dizaını yapmaya kalkışacaklarına, gerçek işadamlıklarını yapsınlar`` dedi. Bekaroğlu, siyasetin bu şekilde gitmesinden en çok ``İstanbul Dukalığı`nın`` memnun olduğunu söyledi.

  SP Genel Başkan Yardımcısı Bekaroğlu, Hükümet`in ne devleti küçültmesinin ne de ülke için bir şeyler yapmasının mümkün olduğunu savunarak, ``yapacakları tek şey istifa etmektir`` dedi. Bekaroğlu, ``Bu iktidar döneminde devletin itibarının yeterince küçüldüğünü`` öne sürdü.

  Bekaroğlu, Saadet Partisi olarak, devletin idari yapılanması çerçevesinde ``Alan Belediyeciliği`` konusunda bir çalışma yaptıklarını belirterek, bu çalışmada köylerin hizmet dışı kalmayacağını anlattı.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı