Gündem Haberleri

  Bekaroğlu: Adalet Bakanı milleti yanıltıyor

  Hürriyet Haber
  30.07.2001 - 14:35 | Son Güncelleme:

  Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun hazırladığı raporu değerlendirmek yerine komisyonun başkanı DSP Aydın Milletvekili Sema Pişkinsüt'ün hakkında fezleke hazırlandığını söyledi

  Bekaroğlu sözlerine şöyle devam etti: "Sema Pişkinsüt'ün başkanlığı zamanında Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun hazırlamış olduğu raporlar önümüzdedir. Ulucanlar raporu, Pişkinsüt ile ilgili fezlekeyle bağlantılıdır. Çünkü fezlekeyi hazırlayan savcıyla Ulucanlar Cezaevi'nde ortaya çıkan olaylarda komisyonun suç duyurusunda bulunduğu bürokratların ilgisi var. Raporda, fezlekeyi hazırlayan savcı ismi verilmeden bir şekilde sorumlu tutulmaktadır. Savcı işlerin karışık olduğu, müdahalenin ve olayların olacağı gün izne ayrılıyor. Bu raporda açık biçimde sayılmaktadır. Raporun son bölümünde isim verilmeden açık bir şekilde suç duyurusunda bulunulmaktadır."

  Bekaroğlu, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün bu konuda yaptığı açıklamaları da eleştirerek, Türk'ün "Raporun gereğini yapmak yerine ortaya çıkaran komisyon başkanıyla ilgili soruşturma açtığını" öne sürdü. Bekaroğlu, "Raporun üzerinden iki sene geçti, bu süre içinde Adalet Bakanı hiçbir şey yapmadı. Şimdi diyor ki Bakan 'Pişkinsüt delilleri sakladı'. Burada Sayın Adalet Bakanı akademisyen, hukukçu bir insana yakışmayacak şekilde milleti yanıltıyor" dedi.

  Bakan Türk'ün Ulucanlar Cezaevi'ndeki olayların sorumlularının  isimlerini bildiğini de iddia eden Bekaroğlu, "Sayın Bakan bu işkenceyapanları tek tek biliyor. İşkenceyi örtmek suçunu işliyor. Bu suçunu örtmek için de Pişkinsüt ile ilgili fezleke hazırlıyor" şeklinde konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı