Gündem Haberleri

  "Bekaret kontrolü Anayasa'ya aykırı"

  Hürriyet Haber
  20.07.2001 - 16:35 | Son Güncelleme:

  Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKOM) Yürütme Kurulu Başkanı Avukat Ayşen Erdoğan, bekaret kontrolünü öngördüğü gerekçesiyle tepkilere yol açan Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık Meslek Liseleri Disiplin Yönetmeliği'ndeki ilgili maddenin, Anayasa'ya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu bildirdi.

  Erdoğan, yazılı açıklamasında, Anayasa'nın 17. maddesinin, herkesin yaşama, maddi-manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahip olduğunu, tıbbi zorunluluk ve kanunda yazılı haller dışında kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamayacağını, kimsenin insan onuruna bağdaşmayan bir cezaya ve işleme tabi tutulamayacağını hükme bağladığını kaydetti. 

  Bunun yanı sıra yönetmeliğin, Anayasa'nın 20, 38 ve 42. maddelerinde belirtilen hükümlere de aykırı olduğunu anlatan Erdoğan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 

  ''Birleşmiş Milletler, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi yolunda bu tür ayrımcılık oluşturan yasa, yönetmelik, adet ve uygulamaları değiştirmek veya feshetmek için önlem alma görevini, ilgili devletlere vermektedir. Ayrıca Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre 18 yaşına kadar her insan çocuk sayılmakta ve çocuğun yüksek menfaatine göre davranma zorunluluğu getirilmektedir. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı'nın yönetmeliği, hem Anayasa'ya, hem uluslararası sözleşmelere aykırıdır.''
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı