Gündem Haberleri

  Bekaret bekçisi

  Hürriyet Haber
  16.07.2001 - 01:43 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Sağlık Meslek Liseleri'ndeki disiplin yönetmeliğini değiştirip, kızlara ‘bekaret zorunluluğu’ getirdi. ‘İffetsizliği sabit olan’ maddesi, ‘Fuhuş yapmak ya da cinsel ilişkiye girmiş olduğu tespit edilmek’ diye değiştirildi.

  MHP'nin sivri çıkışları ile sık sık kamuoyu gündemine gelen ismi olan Sağlık Bakanı Osman Durmuş, şimdi de ‘Namus bekçiliği’ne soyundu. Durmuş, bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine ‘Bekaret zorunluluğu’ getirdi. Sağlık Meslek Lisesi (SML) Ödül ve Disiplin yönetmeliğini yeniden düzenleyen bakanlık, ‘Fuhuş yapmak ya da cinsel ilişkiye girmiş olduğu tespit edilmek’ maddesini yönetmeliğe ekledi.

  KIZ ÖĞRENCİLİK ZOR

  Yeni yönetmeliğe göre, fuhuş yaptığı ya da cinsel ilişkiye girdiği ‘yapılacak araştırmalar’ sonucu tespit edilen öğrenciler, SML'den atılacak ve diğer bakanlıklara bağlı örgün öğretim kurumlarına da gidemeyecek. Eğitimciler, böyle bir yönetmeliğin, bir öğrencinin haksız yere bile suçlanması halinde ‘bekaret muayenesine’ yollanmasının yolunu açacağını, çağdışı bir uygulama olduğunu ve öğrenciler üzerinde büyük psikolojik sorunlara neden olacağını belirttiler.

  Durmuş'un başında bulunduğu Sağlık Bakanlığı'nda düzenlenen bu yönetmelik şu soruyu da akla getirdi: ‘‘Cinsel ilişkide bulunan kız öğrenciler bekaret kontrolü muayenesi ile tespit edilebilecek! Erkek öğrencilerin ilişkiye girip girmediği nasıl saptanacak?’’

  İFFETSİZLİĞİN TESPİTİ

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın Disiplin Yönetmeliği'ndeki ‘iffetsizliği tespit edilmiş olmak’ hükmü tartışmalar yaratırken, Sağlık Bakanlığı'nın daha da ileri giderek SML öğrencilerinden ‘cinsel ilişkiye girdiği tespit edilenlere’ örgün eğitim dışına çıkarma cezası verecek olması tepkilere neden oldu. Sağlık Bakanlığı'nın bu çağda böyle bir yönetmeliği uygulamaya kalkışmasının, ‘Cinsiyet ayrımcılığı’ getirdiği ve temel insan haklarına aykırı olduğu belirtiliyor.

  Durmuş, YÖK kararı ile kapatılan SML'leri, bütün tepkilere rağmen yeniden açtı. Şimdi de, 1979'da yayımlanan SML Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'ni de yeniden düzenledi. SML öğrencilerine ‘Uyarma’, ‘Kınama’, ‘Mahrumiyet’, ‘Okuldan kısa süreli uzaklaştırma’, ‘Okuldan tasdikname ile uzaklaştırma’ ve ‘Örgün eğitim dışına çıkarma’ cezası verilebilecek.

  Yönetmelikteki ‘Arkadaşlarının ya da bir başkasının iffet ve namusuna tecavüz etmek ya da iffetsizliği sabit olmak’ hükmünü, ‘Fuhuş yapmak ya da cinsel ilişkiye girmiş olduğu tespit edilmiş olmak’ diye değiştiriyor. Bu hüküm doğrultusunda cinsel ilişkiye girdiği belirlenen öğrencilere ‘örgün eğitim dışına çıkarma’ cezası verilecek. Örgün eğitim dışına çıkarma cezasına itiraz edilemeyecek.

  Öğrenciler için kararı kim verecek?

  Her okulda, öğretmenler kurulunca seçilen üç öğretmen, müdürün görevlendireceği bir müdür yardımcısı, disiplinsiz öğrencilerin sınıf öğretmeni ve okul aile birliğinin kendi içinden seçeği bir temsilciden oluşan ‘Okul Ödül ve Disiplin Kurulu’ kurulacak. Bu kurul, öğrencilerin hayatını etkileyecek kararlar verecek.

  Kurul, disiplinsiz davranışların gerektirdiği cezayı saptayacak. Ayrıca, ‘Okuldan kısa süreli uzaklaştırma ve tasdikname ile uzaklaştırma’ cezalarını karara bağlamak için İl Sağlık Müdürü'nün başkanlığında ‘Üst Disiplin Kurulu’ oluşturulacak. Kurul, örgün eğitim dışına çıkarma ceza dosyalarını ise Bakanlık Öğrenci Disiplin Kurulu'na gönderecek.

  AHLAK DIŞI DAVRANIŞ

  Yönetmelik, kılık-kıyafet kurallarına uymayanlara ‘kınama’ cezası, bu kurallara uymamayı alışkanlık haline getiren öğrencilere de kısa süreli uzaklaştırma (1-5 gün) cezası öngörüyor. Ahlak dışı davranışlarda bulunan, gidilmesinin sakıncalı olduğu yerlere gittiği duyulan öğrenciler de okuldan atılacak.

  Yumuşatmak için yaptık

  YÖNETMELİĞİN
  hazırlanmasında önemli payı olan Sağlık Eğitimi Genel Müdürü Bülent Ulutaş, şu açıklamayı yaptı:

  ‘‘Bu yönetmeliği Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışarak hazırladık. Milli Eğitim Talim Terbiye Kurulu'nun onayı olmadan, zaten Resmi Gazete'de yayımlanamaz. Bu yönetmelikle, mutlaka bekaret kontrolü yapılacak diye birşey yok. O madde, kolluk kuvvetlerince fuhuş yaptığı saptananları kapsıyor. Yoksa, öğretmenlerin, öğrencileri hastaneye bekaret kontrolü için götürmeleri söz konusu değil. Eski yönetmelik daha sertti. Onu yumuşatabilmek için o tabirlere yer verildi. Aslında hiç koymamak gerekiyor ama, disiplin yönetmeliğinde de bu şart. Veli, (Benim çocuğum bunu yapıyor) diyorsa, zaten bu iş biter.’’

  Ulutaş,
  para karşılığı veya zevk için günde 4-5 kişi cinsel ilişkiye girenler varsa, onların fuhuş kapsamına gireceğini belirterek, ‘‘Bütün amaç, çocuklarımızı korumak. Eğitimin mantığında, 10 kişiyi kurtarmak söz konusu ise 1 kişi feda edilebilir’’ dedi.

  Durmuş, yine başhekim azarladı

  SAĞLIK Bakanı Osman Durmuş, Karabük Devlet Hastanesi'ni ziyareti sırasında döner sermayeden sağlık personeline ödenen payın geciktirilmesi nedeniyle tartıştığı Başhekim Nurullah Soyhan ‘‘Ne emrettiysem onu yap’’ diye azarladı.

  Bakan Durmuş, dün hastaneye gelmeden önce, döner sermaye gelirinden sağlık personeline verilmesi gereken primin, Başhekim Soyhan tarafından ödemediğini öğrendi. Durmuş önce Başhekimden brifing aldı ve ardından da ‘‘Dünya kadar döner sermayeniz var. Doktor ve sağlık personelinin primlerini niye vermiyorsunuz?’’ dedi. Soyhan, ‘‘Sadece bu ay veremedik’’ yanıtını verdi. Sinirlenen Durmuş, ‘‘Ne emrettiysem onu yap’’ diyerek bağırdı. Başhekim Soyhan; ‘‘Sayın Bakanım, müsaade ederseniz izah edeyim’’ dediyse de dinlemeyen Durmuş, ‘‘Edemezsin. Ne diyorsam onu yap’’ diye bağırmayı sürdürdü. İstifa edeceğini açıklayan Başhekimi Karabük Valisi Nafiz Kayalı vazgeçirdi. Soyhan, ‘‘Türkiye'de personeline döner sermayeden prim veren 6 devlet hastanesinden biriyiz. Kamu kurum ve kuruluşlarından 1 trilyon 190 milyar alacağımız var. Bunu tahsil edemediğimiz için primde bu ay gecikme oldu’’ dedi.

  Durmuş, 1 yıl önce de kendisini kapıda karşalamadığı gerekçesiyle Trabzon Numune Hastanesi Başhekimi Mehmet Usta'yı azarlamış ve makamından kavmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı