Gündem Haberleri

  Bekâret kontrolüne son

  Hürriyet Haber
  17.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kadın haklarını koruma altına almayı hedefleyen Türkiye, sonunda genç kızları da hatırladı. Psikolojik etkileri tamamen gözardı edilen ve bilinçsizce bekâret kontrollerine gönderilen genç kızlar, artık bu aşağılamaya ‘‘hayır’’ deme özgürlüğünü kullanabilecekler.

  ‘‘Kızlarımız iffet adına iffetsiz ilan ediliyor’’ diyen İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, genç kızların ‘‘gururlarının’’ artık incitilemeyeceğini söyledi. Bekâret kontrolüne sınırlandırmalar getirmeye hazırlanan bakanlık, konu ile ilgili ilk adımda ise İnsan Hakları Koordinasyon Üst Kurulu olarak Milli Eğitim, Sağlık ve İçişleri Bakanlığı ile birlikte bir ortak komisyon kurdu. Türk, komisyonun bekâret kontrolü konusunda ne tür sınırlandırılmalara gidilebileceğini incelediğini ifade etti. Devlet Bakanı Türk, bekâret kontrolü adı altında genç kız ve kadınları rencide eden bazı uygulamaların olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ‘‘Bekâret kontrolü ya da zina dolayısıyla adli muayene gerekliliğini sadece zorunluluk haline indirgeyecek, böyle bir kontrol ve muayene yapıldığı takdirde de bunun, ilgili genç kız ya da kadının kişiliğini rencide etmeyecek, saygınlığını zedelemeyecek şekilde yapılması şarttır. İnsan Hakları Koordinasyon Üst Kurulu'nda, bekâret kontrolü ve zina nedeniyle yapılan adli muayenelerde insan onuru ile bağdaşmayan uygulamalara meydan verilmemesini sağlayacak bir düzenlemeye gidilmesi kararlaştırılmıştır.’’

  YASA ÇIKABİLİR

  Türk, çeşitli adli işlemler için bekâret kontrolünün kaçınılmaz olduğunu kabul etmekle birlikte, bu durumlarda kadınların gururlarının zedelenebildiğini vurguladı. Bunun için de çeşitli önlemler alınması gerektiğini ifade eden Türk, bu önlemleri kurulan komisyonun yardımıyla en kısa sürede alacaklarını belirtti. Özellikle Çocuk Esirgeme Yurtları'nda bazı bekâret kontrolü olayları yaşandığına dikkat çeken Türk, böyle kontrollerin bazı genç kızları intihara kadar sürüklediğini hatırlattı. ‘‘Bunları engellemeye yönelik çalışmalar yapıyoruz’’ diyen Türk, ancak bu çalışmaların henüz sonuca ulaşmadığını belirtti.

  İNTİHARA NEDEN OLABİLİYOR

  Türkiye'de yıllardır uygulanan bekâret kontrolleri, genç kızlarda psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Özellikle eylül ayının son haftasında İstanbul Bahçelievler Yurdu'nda yaşanan intihar girişimleri gözlerin tekrar bu konuya çevrilmesini sağladı. Yurttan kaçtıkları için bekâret kontrolüne gönderilmek istenen 12-17 yaş arasındaki altı genç kız, fare zehiri içerek intihara kalkışmışlardı. ‘‘Bekâret kontrolü utancına dayanamayız’’ diyen genç kızlar, polisin çabası ile son anda kurtarılmışlardı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı