Gündem Haberleri

  Begümcan’a başarılı operasyon

  Hürriyet Haber
  24.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Hayvanat Bahçesi’nin 59 yaşındaki fili Pak Bahadır’ın ölümüne yol açan enfeksiyon, 11 yaşındaki "Begümcan" adlı dişi filde de görüldü. Rahatsızlık ilerlemeden genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonu Begümcan başarıyla atlattı.

  İZMİR Fuarı’nın sembolü Pak Bahadır’ın ölümüne yol açan enfeksiyonun Kültürpark’ın diğer sevimli fili Begümcan’da da tespit edildiğini belirten uzmanlar, vakit geçirilmeden bir operasyon yapılması gerektiğine dikkat çekti. Bunun üzerine Asya fillerinin anestezi altına alınması ve sağlık problemleri konusunda uzman olan Avrupa Fil Bakımı Sağlığı ve Bakıcıları Derneği (EEKMA) danışmanı Dr. Angelika Hinke ile anestezi ve transport uzmanı "Inter Zoo" görevlisi Roy M. Smith’in yanı sıra, Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ ve Arş. Gör. Hüseyin Cihan’ın da aralarında bulunduğu ekip, Begümcan’ı önceki gün ameliyata aldı.

  "Ayak, kemik ve eklem hastalıkları" olarak adlandırılan rahatsızlığa ilişkin bulguların Begümcan’da da görüldüğünü ve ilerde ciddi rahatsızlığa yol açabileceğini belirten uzman ekip, operasyonu genel anestezi uygulayıp başarıyla gerçekleştirerek, sevimli fili sağlığına kavuşturdu.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuar Hayvanat Bahçesi Amiri Veteriner Hekim Çağlayan İnanlı, Begümcan’ın genel durumunun iyi olduğunu ve endişe verecek herhangi bir gelişmenin yaşanmadığını belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Güngör ise Pak Bahadır’ın ölümünden duydukları üzüntünün ardından, Begümcan için verilecek ameliyat kararının kendileri için hiç de kolay olmadığını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı