Gündem Haberleri

  Beğen veya beğenme yargı kararı

  Hürriyet Haber
  24.09.2005 - 02:17 | Son Güncelleme:

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, mahkemenin Ermeni Konferansı’nı iptal etmesinin hukuka uygun olmadığını söyledi. Özok, ‘Ama beğenirsiniz beğenmezsiniz, yargı kararına uymak lazım. Başka yerde toplantı yapmak da ahlaki değil’ dedi.

  TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in aksine; İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı geçerliliğini korurken, başka bir üniversitede de Ermeni Konferansı yapılmaması gerektiğini söyledi. Özok, Hürriyet’e şu değerlendirmeyi yaptı:

  ETİK OLMAZ

  Ortaya çıkmış bir karar yargı kararı var. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, içinize siner, sinmez. Ama yargı kararına uymak lazımdır. Bugünkü yasal düzenlemeler karşısında buna uymak zorundayız. Bana göre ortada bir hukuki tartışma varken, sanki yangından mal kaçırıyor gibi başka bir yerde toplantı yapılmasını etik ve ahlaki bulmuyorum. Bu hukuki tartışma bitmeli, yargı ikna olmalı. Bu yargı kararı durduğu sürece ben böyle bir konferans yapmazdım.

  HUKUK DERSİ

  Hukuk fakültelerinde idare hukukunun birinci dersinde anlatılır; idari dava açılabilmesi için bir idari işlem, eylem ve tasarruf olacak. Burada bir idari işlem yok. İkincisi kararda, falanca filanca kürsüde konuşacak? Ne konuşacağı biliniyor mu? Önceden kestirmek mümkün mü? Daha bilmeden ‘Bunu konuşacaksın’ diye yakın bir tehlike olarak görmek işin en vahim tarafı. Türkiye’de AB sürecinde birçok düzenleme yapıldı. Demokratik bir yorum getirilmesi gerekirdi. Dava açan dernek de taraf değil, iddiaların hukuki dayanağı yok.’

  Diğer hukukçuların konuyla ilgili görüşleri şöyle:

  Prof. Dr. Zeynettin Aslan Yargı kararı iki nedenle hukuka aykırı. Birincisi akademik özerkliğe müdahale var. Anayasa’da YÖK’ün akademik özerkliği tanınmış. Şimdi yargı, bu karara müdahale ediyor. İkincisi; yöneltilen sorularda idari yargı, ‘yerindelik’ denetimi yapıyor. Yani, idarenin takdir yetkisine açıkça müdahale ediyor.

  Prof. Dr. Tayfun Akgüner Yargı kararı yerinde. Anayasının 125 maddesi diyor ki, ‘idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır’ O halde üniversitelerin konferansı yapma işlemi, idari bir işlemdir ve yargı denetimine tabidir. Bunun özerklikle bir ilgilisi yoktur.

  Prof. Dr. Turgut Akıntürk Bu bir idari işlem değil ki. Nasıl bu kararı vermişler anlayamadım. İronik söylüyorum. Yanlışlıkla idare mahkemesine boşanma davası açılsa, buna da bakıp ‘Öylesine bir durduralım, karı-koca kavga ediyor mu bakalım, ondan sonra aile mahkemesine gönderelim?’ mi diyecek. Bunda bir terslik var. Bu toplantıya ancak idare yani Valilik mani olabilir. Mahkemelik bir iş yok.

  İptal kararı özerkliğe müdahale

  YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK), Ermeni Konferansı’nın İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından durdurulmasına tepki gösterdi. YÖK’ün yazılı açıklamasında şöyle denildi: ‘Toplantının iptaline yol açan söz konusu yürütmeyi durdurma kararı, kamuoyuna yansıyan içeriği ve sonuçları itibariyle yargı yetkisinin sınırlarını zorlayan, Anayasa’nın 130’uncu maddesiyle güvence altına alınan üniversitelerin bilimsel özerkliğine müdahale niteliğindedir. (...)Bu süreç, üniversitelerimizin özerkliği bakımından endişe verici ve Türkiye’nin ulusal değerlerini zaafa uğratma tehlikesi taşıyan bir hal almıştır.’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı