Gündem Haberleri

  Bedelli askerlikten devlete 3 milyar Euro

  Hürriyet Haber
  08.04.2004 - 02:14 | Son Güncelleme:

  AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, Türkiye’nin en çok okunan haftalık dergisi Tempo’nun son sayısına yaptığı açıklamada bedelli askerlik için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

  Akbulut’un belirttiğine göre Genelkurmay’ın karşı çıkmasına rağmen hükümet ve muhalefetin birlikte düğmeye bastıkları bedelli askerlik yasa tasarısı, mayıs ayında TBMM’nin gündemine geliyor. Tasarı yasalaşırsa, 27 yaşını dolduranlar 10 bin, 40 yaşını dolduranlar ise 15 bin Euro ödeyerek bedelli askerlik yapacak. Bundan devletin kazancı ise tam 3 milyar Euro olacak.

  CHP’den destek

  Akbulut, muhalefetten de destek aldığını belirterek şunları söyledi: ‘Bu yasa teklifi gündeme geldikten sonra, gerek AKP’li, gerekse CHP’li pek çok arkadaşım ‘Bir an önce bu teklifi genel kurulun gündemine getirirsen, biz de çok rahat edeceğiz, bizi de çok arıyorlar’ diye istekleri dile getirdi. Ben bu yasa teklifini genel kurulda gündeme getirirken her iki partiye mensup milletvekillerinin de beni destekleyeceklerine inanıyorum.’

  27 yaş ve 10 bin Euro

  Yasa teklifine göre, kanun çıktığı tarihte yoklama kaçağı durumunda bulunan ve 27 yaşından gün almış ve daha büyük olan, yedek subay ve devlet askeri memurlar kanununa göre 1115 sayılı askerlik kanuna tabi yükümlüler; istekleri halinde 10 bin Euro veya ödeme tarihindeki karşılığı ya da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz kuru üzerinden hesaplanacak Türk Lirası ilgili banka hesabına yatıracak. Ödemenin yapılması sonrasında, Genelkurmay Başkanlığı’nca belirlenen usulde temel askerlik hizmeti yapmaları şartıyla askerlik görevini yerine getirmiş sayılacak. Bedelli askerlikten yaralanmak isteyen ve 40 yaşını tamamlamış olanlar ise 15 bin Euro veya karşılığı olan Türk Lirası parayı ödemeleri halinde temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan yükümlülüklerini yerine getirmiş sayılacak. Devletin yeni bedelli askerlikten toplam kazancı yaklaşık 3 milyar Euro olacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı