GeriGündem Bedelli askerlik şartları neler olacak? Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bedelli görüşmesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bedelli askerlik şartları neler olacak? Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bedelli görüşmesi

Bedelli askerlik şartları neler olacak? Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bedelli görüşmesi

Son günlerin merak edilen konuları arasında yer alan bedelli askerlik için yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatın ardından çalışmalarına başlanan bedelli askerlik için yaş ve ücret iddiası gündeme geldi. 26 yaş ve 20 bin lira ücret ile gündeme gelen bedelli, birçok vatandaşın araştırdığı konu oldu. Bedelli askerlik seçim sonrası bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'nin görüşmesindeki hususlar arasında da yer aldı. İşte, yaşanan son gelişmeler

Birçok vatandaşın sıkı takibinde yer alan bedelli askerlik için son açıklamalar araştırılmaya devam ediliyor. Seçimden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda çalışmalarına başlanan bedelli askerlik, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte yaş ve ücret kriterleriyle gündeme geldi. Peki, bedelli askerlik yaş sınırı ve ücret ne kadar olacak? İşte, bedellide yaş ve ücret iddiası

Seçimlerin ardında bedelli askerlikte yaş ve ücret konusunda rakamların belirlendiği iddia edildi. Yeni Şafak'tan Kıymet Sezer'in haberine göre, çalışmalarda bedelli için 26 yaş ve 20 bin TL ücret öne çıktı. Bedelli ücretini ödeyenler askerlik hizmetinden muaf tutulacak. Bedelliden elde edilecek kaynak bütçeye gelir kaydedilmeyecek, savunma harcamalarına aktarılacak. Bedelli askerliğin devam eden terörle mücadele faaliyetlerinde herhangi bir zafiyet yaratmayacağı bildirildi. Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan da olumlu görüş alındığı bildirildi.

400 bin kişi faydalandı

Bugüne kadar 5 kez bedelli askerlik yasası çıkarıldı. İlk olarak 1987 yılında, ardından 1992’de uygulanan bedelli 1999’da Marmara depremi sonrası çıkarıldı. 1987 yılında 18 bin 433, 1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290 kişi olmak üzere toplam 125 bin kişi bedelli askerlikten faydalandı. Son olarak 2014’te bedelli askerlik yasası çıkarıldı. O tarihte 27 yaşını doldurmuş olanlar, 18 bin lira karşılığında askerlik yapmış sayıldı. 203 bin kişi faydalandı ve toplam 3 milyar 671 milyon 100 bin lira gelir elde edildi.

BAHÇELİ İLE ERDOĞAN ARASINDA BEDELLİ GÖRÜŞMESİ

Seçim sonrası bir araya gelen Bahçeli ve Erdoğan görüşmesinin en önemli konularından birini de OHAL’in kaldırılması oluşturdu. Görüşmede, hükümetin üzerinde çalıştığı bedelli askerlik konusunun da gündeme geldiği öğrenildi. Bahçeli’nin, Erdoğan’a, “bedelli askerliğin hem Genelkurmay Başkanlığı hem de Milli Savunma Bakanlığı’nın görüşünün alınması, bu konuda yapılacak kapsamlı çalışmalar sonrasında olabileceğini” ifade ettiği kaydedildi. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (26.06.2018-2)
Yorumları Göster
Yorumları Gizle