Gündem Haberleri

  Bebeklere K vitamini desteği

  Hürriyet Haber
  20.04.2004 - 10:32 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı, yeni doğan bebeklerde kanama hastalığı görülmemesi için K vitamini desteğinde bulunacak.

  Bebek ölümlerinin azaltılmasını amaçlayan genelge valiliklere gönderildi.

  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar imzası ile
  valiliklere gönderilen genelgede, yeni doğan bebeklerin 5-52 hafta içinde ölmesinin sürdürülen özel programlarla azaltıldığını belirtirken, 1983-1998 yılları arasında binde 54 olan bebek ölüm hızının, binde 16.9'a indirildiği ancak doğumdan hemen sonraki ölümlerin ancak binde 42'den binde 25.8'e indirilebildiğini kaydetti.

   

  Türkiye'de bebek ölüm hızının binde 33 olduğunu, bu ölümlerin yüzde 63'ünün ilk bir ay içinde, bunun da yüzde 53'ünün ilk gün içinde olduğuna dikkat çeken Ünüvar, "Yeni doğan sağlığında öncelikli konular olan; doğum öncesi bakımın nitelik ve nicelik olarak düzeltilmesi, her doğum için sağlıklı ve güvenli koşulların sağlanması, doğum sırasında ve erken yeni doğan döneminde optimal yaklaşımın sağlanması, yüksek riskli gebe ve yeni doğanın tanınması uygun bakım ve sevk zincirinin sağlanması önem taşımaktadır" dedi.

   

  K vitamini eksikliği sonucu yeni doğanda hemorajik (kanama hastalığı) hastalığı ortaya çıktığını bildiren Ünüvar, "K vitamini eksikliği kanama diatezi olmaksızın beşinci gündeki yeni doğanların yüzde 50'sinde görülmesine karşın, hemorajik hastalığın erken ve geç şekilleri bebeklerin yüzde 0.25-1.7'sinde görülmektedir" dedi.

   

  Ünüvar, yeni doğan bebeklere doğumun ardından yapılacak 1 miligaram kas için K vitamininin, bu vitamin eksikliğine bağlı kanamaları önleyeceğini vurguladı. Ünüvar, hastanelerin K vitamini desteği konusunda uyarılması talimatı verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı