Gündem Haberleri

  Bebekler dilbilgisinden anlıyor

  Birce BORA/LONDRA
  19.06.2013 - 13:37 | Son Güncelleme:

  İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir araştırma bebeklerin sanılandan çok daha erken "konuştuğunu" ortaya çıkarttı.

  Araştırmacılar, 2 ila 3 yaşındaki çocukların doğru bir dilbilgisi ile tam cümleler kurarak konuşmaya başlamadan önce kısa sesler ve nefes boşlukları kullanarak çevrelerinde konuşulan dilin dilbigisi yapısını taklit ettiklerini ortaya çıkarttı.

  Aileleri Fransızca konuşan 23-37 ay arası 50 bebeğin çıkardıkları tüm sesleri uzun süre kayda alan ve inceleyen çocuk gelişimi uzmanı Dr. Christina Dye, bebeklerin aileleri daha farkına varmadan dilbilgisinde önemli yer tutan e-bilmek, -meli, –malı gibi ekleri ya da "bir", "tüm" gibi belirleyici sıfatları kullanmaya başladıklarını belirtti.

  Dr Dye, "İncelediğimiz bebeklerin büyük bir kısmı dilbilgisi eklerinin ya da belirleyici sıfatların kullanılması gereken yerlerde bir nefes boşluğu bıraktı ya da bu kelimeleri andıran sesler çıkarttı. Bu veriler bize bebeklerin henüz doğru dilbilgisi kullanarak konuşmaya başlamadan çok önce dilbilgisi yapısının farkında olduğunu gösterdi" dedi.

  Çocuk gelişim uzmanı Dr. Dye, "Araştırmamız Fransızca konuşacak bebekler üzerinde olsa da tüm dillerde bu etkinin görüleceğini söylemek için yeterli bilgiye ulaştığımıza inanıyorum" dedi.

  Yıllardır bebeklerin ilk konuşmaya başladığı zaman dilbilgisini görmezden geldiğini düşünen bilim insanları, artık bebeklerin dil becerilerinin sanılandan çok daha gelişmiş olduğunu bildiklerini belirterek, bu bilginin konuşma bozukluğu yaşayabilecek çocuklara başta teşhis konulmasına imkan vereceği iddia ediliyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı