GeriGündem Bebeğe gebelik testi 77’lik dedeye sünnet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  90
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğe gebelik testi 77’lik dedeye sünnet

Bebeğe gebelik testi 77’lik dedeye sünnet
refid:3866365 ilişkili resim dosyası

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun Başbakan Tayyip Erdoğan ve bakanlara da yolladığı 2005 yılına ait raporda, SSK’daki şişirme faturalarla "sistematik" vurgun yapıldığı bildirildi. Raporda 77 yaşında kalp krizi geçirmiş hastanın "sünnet" edildiği, erkek hastalara kürtaj yapıldığı, bebeklere hamilelik testi uygulandığı belgelendi.

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun Başbakan Tayyip Erdoğan ve bakanlara da yolladığı 2005 yılına ait raporda, SSK’daki şişirme faturalarla"sistematik" vurgun yapıldığı bildirildi. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, beyin kanaması, böbrek yetmezliği ve kalp sorunuyla gelen 67 yaşındaki Fikret Aydoğ adlı hastaya "2 defa sünnet" yapılmış gibi fatura çıkarıldığı saptandı. Başka bir hastanede 77 yaşında kalp krizi geçiren hasta sünnet edildi. 1 yaşındaki kız çocuğuna "gebelik testi", şeker hastalığından ayağında yara açılan hastaya "cinsel uzuv" ameliyatı faturaları kesildi. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Özgür Yiğit, bu durumun "kodlama" hatasından kaynaklandığını belirterek şöyle konuştu:

"Sünnet SSK kodlama sisteminde 530400 koduyla geçiyor. Kalp hastalıkları da 530500’lü kodlarla başlıyor. Yetkili arkadaşlarımız durumun kodlama hatasından kaynaklandığını bildirdi."

DİĞER HASTANELER

Rapora giren şişirme faturalar bu kadarla bitmiyor. Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Fatma Çakmak adlı hastaya çekilen 7 MR’ın, aynı hastanede Aynur Demirkıran’a 907 kez yapılan hepatit testinin, İlyas Aktürk’e çekilen 4 MR’ın, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Beste Tepe’ye 24 kez çekilen röntgenin faturaları da rapora girdi.

Türkiye genelindeki 13 SSK Sağlık İşleri İl Müdürlüğü’nden alınan belgelerle hazırlanan rapordaki usulsüzlük örnekleri şöyle anlatıldı:

ERKEĞE KÜRTAJ

Bir üniversite hastanesinden kuruma gönderilen faturada, 70 yaşındaki bir erkek hastaya 26 günlük yatış ve bu sürede 81’er kez sodyum, potasyum, klor, 80 kez glukoz, 65 kez kalsiyum testleri yapıldıktan sonra bir de gebelik testi yapılmış.

Bir üniversite hastanesi tarafından 5 gün yatırılan bir hasta için 35 gün yatış fatura edilmiş. Aynı hastanede erkek hastaya "kürtaj" faturası kesilmiş.

Bir sağlık ocağı tarafından gönderilen "erkek hasta"ya ait bir faturada, "jinekolojik operasyon" yapıldığı yer almış.

Kadın hastalıkları ve doğum hastanesinde pnömoni (akciğer iltihabı) teşhisi konulan 15 günlük bebeğe rahim ameliyatı fatura edilmiştir.

FATURA ŞİŞİRME VURGUNU SAVCILIĞA BİLDİRİLMELİ

Raporu hazırlayan müfettişler, şişirme fatura sorununu değerlendirirken dikkat çeken şu tespitlerde bulundu: "Faturalarla ilgili bu şişirme olaylarıyla ilgili olarak hastane yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, gerekçe olarak ’kodlama’ hatası sunulmaktadır. Ancak istisnai durum olmaktan çıkmış bulunan bu aksaklıkların ’kodlama hatası’ ya da sehven yapılmış işlemler gibi ifadelerle izahı mümkün değildir. Eğer kodlama hatası olsaydı bu hataların sistematik bir şekilde sürdürülmemesi gerekirdi." Müfettişler şişirme vurgununun cumhuriyet savcılıklarına bildirilmesini istedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle