GeriGündem 25 Şubat hadi ipucu: Beaufort ölçeğine göre en üst kademede yer alan rüzgarlara ne ad verilir?
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

25 Şubat hadi ipucu: Beaufort ölçeğine göre en üst kademede yer alan rüzgarlara ne ad verilir?

25 Şubat hadi ipucu: Beaufort ölçeğine göre en üst kademede yer alan rüzgarlara ne ad verilir?

Hızı saatte 120 km’yi aşan rüzgarlar, zaman zaman can ve mal kaybına neden olabiliyor. Uydular ve diğer meteorolojik izleme aletleri kullanılarak bu güçlü rüzgarların doğuşu, takip ettiği yollar, büyüklüğü ve zararları hakkında yardımcı bilgiler alınmaktadır. Peki, Beaufort ölçeğine göre en üst kademede yer alan rüzgarlara ne ad verilir?

Hızı saatte 120 km’yi aşan rüzgarlara kasırga adıl verilir. Kasırga kelimesi, Eski Türkçedeki "kasırku" sözünün günümüze ulaşmış biçimidir. Kasırku ise "titretmek, sallamak" anlamına gelen "kasmak" fiilinden türemiş "fırtına" anlamına gelen bir sözdür.

Kasırga kelimesinin İngilizcedeki karşılığı "Hurricane"dir. Bu kelimenin Orta Amerika'da yaşamış olan Mayaların kullandığı "Huracan" kelimesinden geldiği söylenir. Mayaların dilinde "Huracan", büyük rüzgârların (fırtınaların) ve kötü ruhların tanrısı anlamına gelirdi. "Hurricane", İspanyolca"Huracán" kelimesi üzerinden türetilmiştir.

KASIRGA EN ÇOK NEREDE GÖRÜLÜR?

Kasırga ya da tropikal siklon, büyük çaplı ve çok şiddetli Beaufort ölçeğine göre saatte 118 km'den fazla hızla ve dönerek esen tropik rüzgâr. Doğu Büyük Okyanus ve Güney Atlantik hariç subtropikal ve tropikal iklim kuşağındaki bütün sıcak denizlerde sık sık meydana gelir. Ağustos, Eylül aylarında Antiller'de görülür

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle