Gündem Haberleri

  Beatles fotoğraflarına teknoloji makyajı

  Hürriyet Haber
  13.12.2001 - 14:28 | Son Güncelleme:

  Beatles'ın Amerika'da çıkış yaptığı döneme ait fotoğraflar, HP teknolojileriyle yenilenerek, hayranlarının karşısına çıkarıldı.
  Amerika'da ilk defa Şubat 1964'de halkın önüne çıkan grubun o dönemde çekilen fotoğrafları 37 yıl sonra sergilenmek amacıyla yenilendi.

  Beatles, Amerika'da ilk defa Şubat 1964'de Ed Sullivan Show'da halkın önüne çıktı. Bu hem müzik, hem de televizyonculuk tarihine önemli bir olay olarak geçti. CBS fotoğrafçıları ve dönemin önde gelen fotoğrafçı-gazetecilerinden Bill Eppridge de sahne arkasındaydı. O gün çekilen az sayıda fotoğraf CBS Fotoğraf Arşivi'nde yayınlanmadan kaldı.

  Negatifleri özenle saklanmış olsa da fotoğraflar farklı ışık şartlarında çekildiklerinden kontrast ve yoğunluğun sınırlı olmasından dolayı "donuk" görüntüler elde etme olaslığı vardı. Görsel etki yaratmak için sergide yer alacak bazı görüntülerin 52x35 inç boyutunda olması gerekiyordu. Bu noktada devreye HP girdi. CBS Fotoğraf Arşivi çalışanlarından birinin, bir HP ilanını görmesi ve temasa geçmesiyle şirket aktif şekilde işi üstlendi. HP Laboratuvarları'nın hesapsal renk reprodüksiyonu ve Designjet mürekkep püskürtmeli baskı teknolojileri, sergi için başarılı fotoğraf baskıları alınmasını sağladı.

  17 Kasım 2001'de açılan serginin yoğun istek üzerine 12 Mayıs 2002'ye kadar süreceği belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı