GeriGündem BDT zirvesi sona erdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BDT zirvesi sona erdi

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Devlet Başkanları`nın bugün Rusya`nın başkenti Moskova`da düzenledikleri 10. yıldönümü doruk toplantısı sona erdi.

Toplantı sonunda yayımlanan ortak bildiride, BDT`nin 10 yıllık geçmişine ilişkin değerlendirmelere yer verilirken, kuruluşun, tüm hedeflerine ulaşamamasına karşın, olumlu bir potansiyele sahip olduğu kaydedildi.

Bildiride, ``SSCB`nin dağılmasının yol açtığı toplumsal ve ekonomik sonuçların BDT sayesinde azaltılabildiği, ayrıca eski SSCB`yi oluşturan uluslar arasında varolan ve yüzyıllar öncesine dayanan bağların korunduğu`` belirtildi.

TERÖRE KARŞI ULUSLARARASI SİSTEM
   
Bildiride, ``BDT ülkelerinin, ortaya çıkan yeni tehditlerin bertaraf edilmesini sağlayacak, Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde küresel bir sistemin kurulmasını amaçlayan uluslararası çabalara destek verecekleri`` kaydedildi.

BDT liderleri, terörizm için dini veya etnik bir ayrım yapılamayacağını, terörizme karşı mücadelenin, ``İslam`a veya belirli ülkelere karşı yapılan bir mücadele olmadığını`` da vurguladılar.

Liderler, terörizme karşı uzun vadeli ve kalıcı mücadelenin, ``uluslararası hukuk, başta da BM Ana Sözleşmesi ile uyumlu olması gerektiği`` görüşünü de dile getirdiler.
   
AFGANİSTAN OPERASYONUNA DESTEK
   
Afganistan`daki operasyonu desteklediklerini belirten liderler, bumücadelenin uluslararası hukuka uygun olması gerektiğini, ayrıca bu ülkedeki istikrarsızlık kaynaklarının yok edilebilmesi için, terör ve uyuşturucu kaynakları ile mücadele edilmesi, bu süreçte de güç kullanımının yanı sıra siyasi, hukuki ve ekonomik tedbirlerin birlikteele alınması gerektiğini belirttiler. 

BDT liderleri, Taliban`ın Afgan halkını temsil hakkının bulunmadığını, bu grubun, gelecekteki Afgan hükümetinde yer alamayacağını da ifade ettiler ve Afganistan`da BM çerçevesindeki siyasi düzenlemelere destek verdiklerini vurguladılar.
   
YELTSİN DE ÇAĞRILDI
   
SSCB`nin dağıtılarak yerine BDT`nin kurulmasının mimarı olan Rusya`nın önceki Devlet Başkanı Boris Yeltsin de 10. yıldönümü toplantısına davet edildi.

Yeltsin, liderlere hitaben yaptığı konuşmada, eski dostları ile karşılaşmaktan mutlu olduğunu belirtti.

Yeltsin, ``gelecekteki 10 yılın daha iyi olmasını diliyorum. Bağımsızlığını elde etmiş ülkeler, ekonomik açıdan giderek güçlenmekte, BDT de uluslararası alandaki ağırlığını artırmaktadır`` dedi.

Yeltsin`in konuşmasından önce söz alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Yeltsin`e, ``Anavatan`a üstün hizmet madalyası`` verilmesini öngören, yeni imzaladığı bir kararnamesini okudu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle