Gündem Haberleri

  BDT ülkeleri ekonomisi yüzde 9 büyüdü

  A.A.
  05.10.2007 - 12:05 | Son Güncelleme:

  Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerindeki ekonomik büyümenin, bu yılın Ocak-Ağustos aylarında ortalama yüzde 9 olarak gerçekleştiği bildirildi.

   Konuyla ilgili olarak BDT Devletlerarası İstatistik Komitesinden yapılan açıklamada, bu dönem içindeki en büyük ekonomik büyümenin yüzde 32,5 ile Azerbaycan'da, en düşük ekonomik büyümenin ise yüzde 7,5 ile Ukrayna'da gerçekleştiği belirtildi.

  Açıklamada, bu yılın Ocak-Ağustos aylarında milli gelirlerin Ermenistan'da 13,6, Rusya'da yüzde 9, Belarus'ta yüzde 8,5, Kırgızistan'da yüzde 8,4 olarak arttığı kaydedildi.

  Açıklamada, ayrıca bu yıl milli gelirlerin BDT ülkelerinde ortalama yüzde 7 oranda büyümesinin beklendiği ifade edilirken, bu çerçevede 2007 yılında Azerbaycan'da yüzde 30, Ukrayna'da yüzde 7, Kırgızistan'da yüzde 6, Özbekistan'da yüzde 6, Kazakistan'da yüzde 9-10, Tacikistan'da yüzde 7, Azerbaycan'da yüzde 30, Ermenistan'da yüzde 7-9, Gürcistan'da yüzde 5, Rusya'da yüzde 6, Belarus'ta yüzde 9-10, Moldava'da yüzde 4 olarak gerçekleşmesinin tahmin edildiği belirtildi.

  Komite açıklamasında, bazı BDT ülkeleriyle ilgili istatistik verilerin BDT Devletlerarası İstatistik Komitesine henüz ulaşmadığı kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı