Gündem Haberleri

  BDT ülkeleri ekonomisi, Ocak-Mayıs döneminde yüzde 8 büyüdü

  A.A.
  11.07.2007 - 15:58 | Son Güncelleme:

  Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerindeki ekonomik büyüme, yılın Ocak-Mayıs aylarında ortalama yüzde 8 olarak gerçekleştiği bildirildi.

  BDT Devletlerarası İstatistik Komitesinden yapılan açıklamada, BDT ülkelerinde yılın 5 ayındaki en büyük ekonomik büyümenin yüzde 36.2 ile Azerbaycan'da, en düşük ekonomik büyümenin ise yüzde 6.6 ile Tacikistan’da gerçekleştiği belirtildi.

  Açıklamada, aynı dönemde milli gelirin Ermenistan’da yüzde 10.2, Kırgızistan’da yüzde 9.3, Özbekistan’da yüzde 9.1, Belarus’ta yüzde 9, Ukrayna’da yüzde 7.9 olarak hesaplandığı kaydedilirken, bazı BDT ülkeleriyle ilgili verilerin komiteye henüz ulaşmadığı ifade edildi.

  Açıklamada, ayrıca bu yıl milli gelirlerin BDT ülkelerinde ortalama yüzde 7 oranda büyümesinin beklendiği ifade edilirken, 2007 yılında Azerbaycan’da yüzde 30, Ukrayna'da yüzde 7, Kırgızistan'da yüzde 6, Özbekistan'da yüzde 6, Kazakistan'da yüzde 9-10, Tacikistan'da yüzde 7, Azerbaycan'da yüzde 30, Ermenistan'da yüzde 7-9, Gürcistan'da yüzde 5, Rusya'da yüzde 6, Belarus'ta yüzde 9-10, Moldavya'da yüzde 4 olarak gerçekleşmesinin tahmin edildiği kaydedildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı