Gündem Haberleri

  BDP'yi Tuncel ve SDP Genel Başkanı Turan'dan açıklamalar

  Sinan BİLGİLİ / İSTANBUL, (DHA)
  13.06.2013 - 17:24 | Son Güncelleme:

  Taksim ve çevresinde yaşanan olaylarla ilgili İnsan Hakları Derneği’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in yanı sıra önceki gün il binasna düzenlenen baskında çok sayıda üyesi gözaltına alınan Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Rıdvan Turan ve çeşitli dernek temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşma yapan Turan, dün 7 SDP’linin daha gözaltına alındığı belirterek "Buradan insan hakları derneğinden arkadaşların da gördüğü ve şahitlik ettiği üzere parti binamız tamamen kullanılamaz hale gelmiş durumda. 50’yi aşkın SDP yöneticisi, üyesi -içlerinde Merkez Yönetim Kurulu üyelerimizin de olduğu- darp edilmek üzere ve yoğun gaz saldırısına maruz kalmak suretiyle bir kısmı baygın olarak gözaltına alınmış durumdadır" diye konuştu.

  Toplantıda konuşma yapan Tuncel ise dün başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Hasan Kaçan’ın "15 gündür orada o çocukların neler çektiğini, neler yaşadığını, banyo yok, yiyecek yok. Korkunç bir şekilde idrar kokuyor, pislik kokuyor. Bir insanın yaşayabileceği durumda değil artık Gezi Parkı. Çevre hassasiyeti olan arkadaşlarımızın da gerekli adımı atmasını diliyorum" şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi.

  "BAŞKA BİR NOKTAYA ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYOR"

  "Bu ülkenin başbakanı empati kurmuyor" diyen Tuncel, "Buradaki insanlarla bir diyalog kurma noktasında değil. Diyalog kurduğu kişiler kendi diyalog kurduğu kişiler. Ama orada da ilginç. Dün bir sanatçı dinledim. Söylemek zorundayım. Orada oysa bir çok sanatçı, Gezi Parkı direnişin de ürünler açığa çıkardılar. Bir üretime neden oldu. Şarkılar, besteler çıkardılar. Hatta bence oranın sinema ve tiyatrosu da olur. Ama öyle bir sanatçı var ki oradan çıkardığı şey orada pislik varmış deyip bir şeyden bahsetti. Başbakanda bugün onun üzerinden bir ifade de bulundu. Yok efendim büyük abdestini yapıyorlarmış. Küçük abdestini yapıyorlarmış. İnsan olmanın gereği bunları yapmaktır.Yani eğer insanı tanıyorsan yaratandan ötürü seviyorsan, bunları bir kusur olarak ifade etmenin kendisi ancak herhalde böyle bir sanatsal şeyin üzerine geliştirilir. Oradaki direnişi, duruşu, halkın tepkisini, halkın taleplerini konuşmak bu beklentileri karşılamak yerine kendisine sanatçıyım diyen ama devlete malzeme sunması konusunda çok özel bir çabası olan kişilerle birlikte başka bir noktaya çevirmeye çalışıyor" diye konuştu.

  İSTANBUL VALİSİNİN ANNESİNE ÇAĞRI YAPIN

  Tuncel, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eylemcilerin ailelerine yaptığı "çocuklarınızı meydandan alın" çağrısına ise başka bir çağrıyla karşılık verdi. Sebahat Tuncel, "Çağrı yapacaksınız bence güvenlik güçlerinin ailelerine çağrı yapın, İstanbul valisinin annesine çağrı yapın. Onları çektiklerinde hiçbir sorun kalmayacaktır. Biz bunu gördük ki polis müdahale etmediği sürece hiçbir şiddet olayı yaşanmadı. İnsanlar yan yana birada olmayı becerebildiler" dedi. Tuncel, SDP’lilerin de gözaltına alınmasını kınadığını ve bu kişilerin derhal serbest bırakılmasını istediklerini ifade etti.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı