Gündem Haberleri

  BDP'li başkana da 10-20 yıl hapis istemi

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)
  25.05.2010 - 13:09 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK'ın İdil İlçesi'nde 3 Aralık 2009 tarihinde bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto etmek için yürüyüş yapan ve 54 öğrenci ile 29 öğretmenin kaldığı Öğretmenevi'ne saldırıp camlarını kırarak 2 öğrencinin yaralanmasına yol açtıkları iddiasıyla 9'u tutuklu 15 kişi hakkında, 10- 20 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı. Dava açılan sanıklar arasında tutuksuz yargılanan İdil Belediye Başkanı BDP'li Resul Sadak da yer alıyor.

  Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, İdil'de Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının protesto edilmesi amacıyla 3, 4, 6, 7, 13, 14 ve 26 Aralık 2009 tarihlerinde yapılan yasa dışı gösteri ve eylemlere katıldıkları gerekçesiyle 9'u tutuklu 15 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede, sanıkların özellikle 3 Aralık'ta yapılan yürüyüş ve gösteriden sonra Öğretmenevi'ni ablukaya aldıkları belirtildi. İddianamede, molotof kokteyli ve taşlarla saldırdıkları, 54 öğrenci ile 29 öğretmenin kaldığı Öğretmenevi'nde 2 öğrencinin yaralanmasına yol açtıkları, kendilerine müdahale eden güvenlik güçlerine taş ve molotof kokteyleri ile saldırarak çok sayıda güvenlik görevlisini yaraladıkları ve kamu malına zarar verdikleri kaydedildi.

  Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan, 9'u tutuklu 15 sanık, önümüzdeki günlerde yargılanmanmaya başlanacak. Davada, sanıklar hakkında terör örgütü PKK üyesi olmak, örgüt propagandası yapmak ve gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet suçlarından 10- 20 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor. Sınıklar arasında BDP’li İdil Belediye Başkanı Resul Sadak da bulunuyor. Sadak ile ilgili beyanda bulunan ‘Alanya’ kod adlı gizli tanık, şöyle dedi:

  “Bu şahıslar gruba sloganlarımızı atacağız 2 katlı kahvenin oraya kadar gidip geri döneceğiz şeklinde talimatlar verdiler ve yürüyüşe başladık. Sonrasında kahvenin oraya kadar yürüdük ve geri döndük mesafe 50 metre kadardı ve yürüyüş esnasında çeşitli sloganlar atıldı. F.K ve Resul Sadak isimli şahıslar grubun önünde yer alan yüzü kapalı ancak yaşı büyük şahıslara ‘olay çıkmasın’ diye ‘dağılın evinize gidin’ diye seslendiler.”

  Hazırlanan iddianamede savcı, Sadak'ın terör örgütü PKK'nın gizli sivil yapılanması ‘Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi' (KCK/TM) yapılanmasına bağlı İdil İlçesi'nde faaliyet yürüttüğüne belirtti. İddianamede, Sadak'ın örgütsel amaçlı propaganda içeren birçok eyleme iştirak ettiği, eylemde kullanılacak malzemleri temin edip, eyleme katılan diğer kişilerle bağlantı halinde olduğunu belirtilerek, PKK'ya üye olmak ve örgüt propagandasını yapmaktan cezalandırılması istendi.

  NELER OLMUŞTU?

  Şırnak'ın İdil İlçesi'nde Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto eden yaklaşık 500 PKK sempatizanı, öğretmen ve öğrencilerin kaldığı Öğretmenevi'ni 2 saat boyunca ablukaya almıştı. Göstericilerin binayı taşlaması sonucu 2 öğrenci yaralanmıştı. 54 öğrenci ve 29 öğretmen polis eşliğinde güçlükle tahliye edilmişti.

  Olaya müdahale eden polislere göstericiler taşla karşılık verince az sayıdaki polis bölgeden ayrılmış ve BDP'liler ile olay yerine gelen İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, “Yürüyüşünüzü yaptınız, polis de müdahale etmedi. Artık dağılın” demişti. Sadak'ın uyarısına rağmen olaylar sona ermeyince polis ve asker takviye güçlerle olaylara müdahalede bulunmuştu. Bahçede bulunan araçları ve Atatürk Büstü'nü tahrip eden göstericiler, 2 saat sonra dağıtılmıştı. Olaydan sonra öğrenciler köylerine, öğretmenler ise memleketlerine dönmüştü.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı