Gündem Haberleri

  BDP’lilere dokunma süreci başladı

  ANKARA
  07.09.2012 - 15:34 | Son Güncelleme:

  AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Hakkâri’de PKK militanlarıyla kucaklaşan BDP milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırma sürecinin, Ekim sonunda tamamlanacağını söyledi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Yargıyla görüştüm, gerekeni yapacak, biz de parlamentoda gerekeni yapacağız” sözlerinin ardından AK Parti yol haritası hazırlıyor. İktidar yetkililerinin görüşleri şöyle:

  Ekim sonuna yargılanırlar

  AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli: 2 yol var. Ya Anayasa değişikliği ya da dosya bazında ele almak. Hangi yöntemin uygun olacağı konusunu şu an istişare ediyoruz. Çok uzun bekleneceğini sanmıyorum, fezlekeler gelir. Ekim sonuna kadar hem karara varılmış, hem de kararın sonucunu yerine getirmek mümkün olacak. Şiddetle araya mesafe koyma sınırını aşmış olan, bütün evrensel sistemlerin reddettiği, cezalandırdığı bir harekete, düşünce ve eyleme, kayıtsız kalmamak gerekiyor. Bir şeyler yapmak gerekiyor. Bu da hukukun gereğidir, hakkın teslimidir. En ileri demokrasilerin bile sınır şiddet noktasına geldiğinde, gereken müeyyideleri uyguladığını ve ret ettiğini biliyoruz.

  Geçen dönem üzerine gitmeyelim dedik

  Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu: Komisyondaki 757 dokunulmazlık dosyasından 579’u BDP milletvekillerine ait. 22 milletvekilinin bu kadar dosyası var. ‘Suç makinesi’ dediğim zaman kızıyorlar. Ee suç makinesi, yine söylüyorum. Bunlarla alakalı geçen dönem ve bu dönem Meclis iktidar ve muhalefetiyle ‘Bu dosyaların üzerine çok gidilmesin, hoşgörü olsun’ dedi, toplum tolere etti. Ama şimdi dağa gidip teröristlerin sırtını sıvazlayıp hasretle kucaklaşmak, ‘Hadi aslanlarım çarpışın arkanızdayız’ demektir. Efendim, ‘Anayasa Uzlama Komisyonu’ndan çıkarız’ tehdidi var. Çıkarsa çıksınlar. Ne olacak yani? Bu tablo vekillik değildir. Dünyada böyle bir vekillik anlayışı yoktur. Anadolu’dan yeni geldim, Anadolu bu anlamda gerçekten çok gergin. Bizim dokunulmazlığı kaldırma sebebimiz, mahkum etmek ya da bunun yolunu açmak. Parti kapattırmak zinhar değil. Yaptıkları hak mücadelesi değil. Zaten PKK taşeron örgüt. Belediye başkanları ve milletvekillerinin kim olacağını da onlar belirliyor. O zaman iradesi olmuyor bu adamların, acıyorum hallerine.

  Meclis çalışmalarına katılamazlar

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: MHP’nin önerisi, amacı tam karşılayan bir öneri olarak görülmüyor. Bir yandan ‘Hem yargılansınlar hem ceza alsınlar’ deyip, öte yandan da ‘Bunlar Meclis çalışmalarına devam etsinler’ demek büyük bir çelişki. Terör örgütünü mü temsil ediyorlar yoksa kendilerine oy veren milleti mi temsil ediyorlar diye baktığımızda, milletin temsilinden yoksun bir yaklaşım ortaya koyuyorlar. Milletin temsilini gerçekleştirmeyenlerin, bunun yerine terör örgütünün adeta temsilcisi gibi hareket edenlerin, milletin temsilcileriyle ilgili hususlarla alakalı değerlendirme yapmasını doğru bir yaklaşım olarak görmüyorum.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı