Gündem Haberleri

  BDP ‘ivedi İmralı’ izni istedi

  Okan KONURALP/ANKARA
  10.09.2013 - 01:23 | Son Güncelleme:

  KCK’nın PKK’lı grupların Türkiye dışına çıkışını durdurma kararı almasının ardından gözler BDP heyetinin bu hafta içinde gerçekleşmesi beklenen İmralı ziyaretine çevrildi.

  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’nın dün sabah saatlerinde yaptığı, “Gerillanın çekilişi durdurulurken ateşkes konumu korunacaktır” açıklaması “Çözüm Süreci” tartışmalarını hareketlendirdi. Hükümete yakın kaynaklar, KCK’nın, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın onayını bekleyen Demokratikleşme Paketi’nin istekleri doğrultusunda genişlemesi için bu açıklamayı yaptığını savundular.

  KCK’nın aldığı karar nedeniyle BDP heyetinin en kısa sürede İmralı’ya giderek, Abdullah Öcalan’dan gelinen noktaya ilişkin değerlendirmelerini alacak. Geçtiğimiz hafta İmralı’ya gitmek için başvuruda bulunan BDP heyeti, KCK’nın açıklaması sonrasında Adalet Bakanlığı’ndan ‘ivedi İmralı’ya gidiş’ izni istedi. BDP’liler ise konuyla ilgili şunları söylediler:

  - BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak Bu kararı bir taktik olarak algılamamak gerekir. Bu aniden ortaya çıkmış bir durum değildir. Son 3-4 aydır demokratikleşme konusunda gerekli adımlar atılmayınca hükümete uyarıları yapmıştık. ‘Bir tıkanma ihtimali var’ diye söyledik ancak hükümet bizim çabalarımıza olumlu cevap vermedi. Göz göre göre geldi.

  - Mardin Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk Burada güçlerinin çıkarılmaması veya durdurulmaması, bu sürecin bozulduğu anlamına gelmez. Sürece yanıt vermeyen bir hükümet karşısında kendisini gözden geçirme ve pozisyon alma durumu olarak değerlendirmek gerekiyor. Bugüne kadar gördüğümüz kadarıyla, somut bir şey yok.

  - BDP Hakkâri Milletvekili Esat Canan 6 aydır hükümetten ve Başbakan’dan adım atmasını beklemekteyiz. Umutlarımız tükenmiş değil. Bu sürecin devamı için Kürt halkının meydanlarda ortaya çıkan, parlamento kürsülerinde dile getirilen, anayasa komisyonunda söylenen bütün talepleri açık ve nettir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı