Gündem Haberleri

  BDP gensoruyu geri çekti

  A.A
  24.10.2011 - 13:09 | Son Güncelleme:

  BDP, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında verdiği gensoru önergesini deprem nedeniyle geri çekti.

  Kaplan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, zor ve acı günler yaşandığını belirtti.

  Van depremi nedeniyle Türkiye'nin büyük ortak bir acıyı yaşarken Meclis gündemini gensoru ile meşgul etmek istemediklerini belirten Kaplan, “Yaraları sarma, dayanışma zamanı. Bugün Meclis Başkanlığına başvurarak gensoru önergemizi geri çektik. İleride deprem eksikliklerini de içeren, güncelleyen bir konuda, farklı zamanda gündeme getiririz” dedi.

  Çarşamba günü de genel görüşme yapılacağını anımsatan Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Ancak, Hükümetin bakanlarının Van'da görev başında olması, yaşadığımız koşular dikkate alındığında, Türkiye'nin en önemli gündemini, son çatışmaları, Kürt meselesini, barışçıl çözümleri konuşabilmenin de sağlıklı ortamının şu an itibariye oluşmadığını düşünerek grubumuz adına eğer diğer gruplar da uygun görürse genel görüşmenin de haftaya ertelenebileceğini Sayın Meclis Başkanı'na ifade ettik. Sayın Meclis Başkanına yarın için bir Danışma Kurulu isteyebileceğimizi ifade etti ama biz zaman önemli dedik ve Meclis Başkanı'na, şu an itibariyle diğer gruplarla konuşarak önerimizi iletebileceğini söyledik. Sayın Meclis Başkanı da bunu uygun gördü ve diğer gruplarla görüşecektir.

  Yaşadığımız büyük acı nedeniyle yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum, hepimizin başı sağolsun. Bin yılık tarihimiz, kardeşliğimiz, acıları ortaklaştırdığımız zaman böylesi zor günleri aşabileceğimizi bize göstermiştir.”

  Kaplan, Van depremiyle ilgili bir soru üzerine, “Bize yansıyan yıkımın boyutunun çok vahim olduğu. Zaten tüm belediyelerimiz anında seferber olmuştur. Eş başkanlarımız şu anda bölgededirler. Yarın grup toplantımız da bu konuyla bağlantılı olacak” diye konuştu.

  ÇİÇEK: "DOĞRU BİR TAVIR"

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, BDP'nin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında verdiği gensoru önergesini geri çekmesini, “doğru bir tavır” olarak değerlendirdi.

  Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  BDP'nin gensoru önergesini geri çektiğinin anımsatılması üzerine Çiçek, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan'ın kendisini aradığını belirtti. Çiçek, bunun doğru bir tavır olduğunu ifade ederek, “Bu ortamda bu işlerin konuşulması çok da sağlıklı olmazdı” dedi.

  Çiçek, çarşamba günü terörle ilgili genel görüşmenin yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya ise “Diğer gruplarla görüşüyoruz. İçtüzük imkan verirse, bir çözüm bulmaya çalışıyoruz” karşılığını verdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı