Gündem Haberleri

  BDP Genel Başkınından Öcalan açıklaması

  Faruk BALIKÇI/DİYARBAKIR
  01.06.2013 - 15:06 | Son Güncelleme:

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “. Öcalan'ın İmralı’daki 14 metre karelik odadan çıkartılarak, diğer mahkumlarla bir araya getirilmesi sağlanmalı" dedi. Demirtaş Gezi parkında yaşanan protestolara ilişkinse "İnsanlar Gezi parkındaki ağaçlar için değil, aynı zamanda hükümetin olumsuz politikalarına da tepki koyuyor. Vatandaşın tepkisini değerli buluyorum. Biz BDP olarak gezi parkı direnişçilerinin yanındayız" diye konuştu.

  Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir grup gazeteci ile çözüm süreci, İstanbul’da yaşanan olayları ve geri çekilme sürecine ilişkin son gelişmeleri değerlendi.  Gezi parkında yaşanan protestoların sadece ağaç katliamı için yapılmadığını belirten BDP lideri Demirtaş,

   “İnsanlar Gezi parkındaki ağaçlar için değil, aynı zamanda hükümetin olumsuz politikalarına da tepki koyuyor. Vatandaşın tepkisini değerli buluyorum. Biz BDP olarak gezi parkı direnişçilerinin yanındayız. Vatandaşa atılan her bir gaz ve vurulan joplar için hükümeti kınıyorum.  Bölgede yıllardır olup biten İstanbul’da olsaydı onlarca genç İstanbul dağlarına çıkardı” dedi.

  "GEZİ PARKI EYLEMİ ÖNEMLİ ANCAK BİR OLMALIYIZ"

  BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş,  Gezi Parkındaki olaylarla ilgili olarak tepkileri önemli bulduğunu ifade ederek şunları söyledi:

  “ Ancak bu eylemle birlikte şuan bazı ulusalcı, ırkçı ve milliyetçi kesimler Kürt sorunu nasıl baltalayabilirizin içindeler. Bunların farkındayız. Herkesin dikkatli olması gerekir. İstanbul’da yaşayanlar gazın tadını ilk kez tadıyor, ama Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak’ta günlerce gaz yedik. Bir yıl geçmesine rağmen Diyarbakır sokaklarından hala gaz kokusu geliyor. Biz Gezi parkında yaşananları müzakere karşıtlığına çevrilmesine izin vermeyeceğiz. Çünkü biz onlarla hareket etmiyoruz. Bunu yapmalarına izin vermeyiz. Tabanımız kesinlikle ırkçı ve faşistlerle aynı etkinlikler içinde olmayız. Bizim tabanımız ne yapacağını bilir“

  "ÖCALAN DİĞER MAHKUMLARLA BİR ARADA BULUNMALI"

   “Sürecin ikinci aşaması önemli.  Geri çekilmeler sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Haziran sonuna kadar bitmesini bekliyoruz. Biz önümüzdeki hafta ikinci aşamayla ilgili yani ‘yasalarda neler değişebilir’ gibi somut projeler hazırlayıp grup toplantısında bunu açıklayacağız. Ancak ikinci aşamada somut olarak Öcalan İmralı’daki 14 metre karelik odadan çıkartılarak, diğer mahkumlarla bir araya getirilmesi sağlanmalı. Bu değişikliklerin yapılmasını bekliyoruz. Adalet bakanlığının bazı konularda hazırlıklarının olduklarını belirttiler. Ancak bunları bekleyip göreceğiz. Ayrıca geçtiğimiz gün Adalet Bakanı ile İmralı’ya gidecek heyetle ilgili görüştüm. Bu hafta içinde İmralı’ya bir ziyaretin geçekleşmesini bekliyoruz. Bizim için isim çok önemli değil”

   “Başbakan sanki yeni bir torunu olmuş ve ismini hemen köprüye veriyor. Aile içi bir isim vereceğinize bunu halka sorsaydınız. Halk belki köprüye Pir Sultan Abdal isminin verilmesini isterdi” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı