Gündem Haberleri

  BDP eski ilçe başkanına 10,5 yıl hapis

  Hümeyra PARDELİ/ERZURUM, (DHA)
  01.08.2012 - 15:05 | Son Güncelleme:

  AĞRI’nın Diyadin İlçesi’nde BDP eski ilçe Başkanı Musa Zorbay’a, tutuklu yargılandığı Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10.5 yıl hapis cezası verildi. Zorbay ile birlikte yargılanan diğer 4 sanığa ise 6-12 yıl hapis cezası verildi.

  Ağrı’da 1 Şubat günü BDP Diyadin eski İlçe Başkanı Musa Zorbay ile birlikte BDP Diyadin İlçe Başkan Yardımcısı Seyat Kaya, Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma (MEYA-DER) Ağrı Temsilcisi Cenap İlboğa, BDP üyeleri Ahmet Temel, İsmet Kahraman’ın evlerine baskın düzenledi. Gözlatına alınan 5 kişi tutuklandı.

  Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5’i tutuklu 11 sanık hakkında ’Silahlı terör örgütüne üye olmak ve örgüt propagandasını yapmak’ suçundan açılan davada bugün karar duruşması yapıldı. Duruşmada tutuklu sanıklar, avukatları ve yakınları hazır bulundu. Sanıklar suçlamaları kabul etmeyerek beraat isteminde bulundu.

  Mahkeme heyeti, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan Seyat Kaya’ya 12, Musa Zorbay’a 10.5, Ahmet Temel ile İsmet Karaman’ı 7.5 ve Cenap İlboğa’yı da 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Sanıkların propaganda suçları ise 3’üncü Yargı Paketi kapsamında ertelendi. Dosya Yargıtay’a gönderildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı