Gündem Haberleri

  BBP Genel Başkanı: Aşkın görevden alınmalı

  Hürriyet Haber
  17.10.2005 - 17:40 | Son Güncelleme:

  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), tutuklanan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ı görevden alması gerektiğini savundu.

  Yazıcıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin 3 yıldır YÖK Yasası'nı “sözde davranışlarla gündeme ve Meclis'e taşıdığını, YÖK ile ilgili problemleri halledecekmiş gibi yaptığını, ancak halledemediğini” ileri sürdü.

  Samsun 19 Mayıs, İstanbul ve Mersin üniversitelerinde sorunlar yaşandığını kaydeden Yazıcıoğlu, Van YYÜ Rektörü'nün tutuklanmasının, ”bardağı taşıran son damla olduğunu” belirtti.

  Üniversitelerin, “bilim yuvası olmaktan çıktığını, ideolojilerin ve keyfiliklerin yerleri haline getirildiğini” savunan Yazıcıoğlu, ”Artık, bilim ve adaleti kendilerine düstur edinen rektörlere kavuşma zamanı gelmiştir. İktidarı, bedel ödettirmekten, bedel ödemeye çağırıyorum” dedi.

  Yazıcıoğlu, YÖK'ün, YYÜ Rektörü Aşkın'ı “derhal görevden alması gerektiğini” belirterek, “YÖK bu konuda sessiz kalırsa, Cumhurbaşkanı'nı göreve davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı