GeriGündem BBC: Dağdaki terörist Apo'yu dinlemiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BBC: Dağdaki terörist Apo'yu dinlemiyor

Türkiye ve özellikle Kuzey Irak'ta sivillere yönelik saldırılarını son günlerde tırmandıran PKK'da yönetim ile dağdaki silahlı terörist gruplar arasında görüş ayrılığı arttı. BBC, PKK'nın sözde başkanlık konseyinin geçen hafta bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine ‘‘Süreci zorlamamak’’ amacıyla sivillere yönelik saldırıların ve intihar eylemlerinin durdurulduğunu açıklamasına rağmen, dağdaki yerel birimlerin saldırılarının sürdüğünü hatırlattı. Son 2 haftada Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki saldırılarda en az 18 kişinin öldüğünü bildiren BBC, PKK yönetiminin aldığı kararların dağdaki yerel birimlerce dinlenmediği yolunda değerlendirmeler yapıldığını aktardı.

KUZEY IRAK KAN GÖLÜ

PKK'lı terörist grupların özellikle Kuzey Irak'ta sivillere yönelik saldırılarının arttığı dikkat çekti. Çarşamba günü Zaho'ya saldıran, Zaho-Dohuk Karayolu'nda bir kamyona ateş açarak 4 sivili öldüren PKK'lıların cuma günü İran sınırındaki Hacıümran karayolu yakınlarında yola döşediği mayının infilak etmesi sonucu da 2 kişi öldü. Bölgedeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin kontrolündeki Kürdistan TV, demir yığınına dönen traktörün ve Kürtçe ağıtlar yakan yakınlarının görüntülerini yayınladı. Bölgede son 1 ay içerisindeki saldırılarda en az 50 peşmerge ve sivil öldü. Hacıümran Kasabasını hedef alan saldırıda binaların büyük bölümü isabet aldı.

PKK MAYINI: 1 ŞEHİT

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde 21 yaşındaki Jandarma Komando Er Adil Tokdoğan, Sinekli mevkiinde çeşmeden su içmek için stabilize yolda yürürken, teröristlerce yola döşenen mayına bastı. Mayının infilak etmesi sonucu Tokdoğan şehit oldu. Tokdoğan'ın cenazesi, ilçe mezarlığında toprağa verildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle