Gündem Haberleri

  Bazı mankenler seks kölesi

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa Mankenler Sendikası Başkanı Bayan Servane Cherouat, Hürriyet'e bomba gibi açıklamalarda bulundu. Elite ajansındaki uyuşturucu skandalını doğrulayan Cherouat: ‘‘Maalesef tüm mankenler, ajansların esiridir. Doğudan gelenler köle gibidir. Çoğu belli müşteriler tarafından uyuşturucuya alıştırılır, çırılçıplak poz vermesi istenirse soyunmak, seks yapması istenirse seks yapmak zorunda bırakılır. Kontratlar öyle düzenlenir ki ajansların müşterilerden aldığı astronomik meblağların yüzde 10'u bile kızlara verilmez.’’

  Mankenler Sendikası hangi amaçlarla kuruldu?

  - 1964-1974'te mankenlik ajansımı yönetirken mankenlerle ilgili planlama birimi ‘‘Paris Planning’’in de sekreterliğini yaptım. 1977'den 1983'e Mankenlik Ajansları Sendika Başkanlığı'nı yürüttüm. Ajansların kendi çıkarlarıyla ilgilenip hiçbir yasal hakkı olmayan genç kızları yeterince korumadıklarını fark ettim. 30 yaşlarına geldiklerinde sosyal haklardan yoksun ve parasız kalıyorlardı. İşte bu nedenle Haziran 1984'te genç mankenlerin haklarını mankenlik ajanslarına karşı koruyabilmek için Mankenler Sendikası'nı kurdum. Mankenlerin, ajanslar tarafından kanunlara aykırı kullanılmaları, aldatılmaları ve suistimale uğramaları hakkındaki maddeleri de içeren raporunu ortaya çıkarttım. Bu raporun dayandığı yasayı temel alarak mankenlik ajanslarının temsilcileriyle ‘‘Tazminat’’ ve ‘‘Çalışma koşullarını’’ içeren ulusal anlaşmayı imzaladım.

  Sendika mankenler için ne yapıyor?

  - Sendikamız üyelerine iş anlaşmalarının hazırlanmasında ve imzalanmasında, işverenleriyle anlaşmazlıklarının çözümlenmesinde, vergi işlemlerinde, resmi dosyaların hazırlanmasında, genç kızlara yardımcı olmakta ve rehberlik yapmaktadır. Mevcut yasaların uygulanmasını sağlamak için de idari seviyede devreye girmekte, konusunda uzman avukatlarıyla şirketleri yazılı prosedürleri uygulamaya zorlamakta, lisans kayıtlarını düzenlemektedir.

  Manken olmak isteyen genç kızlara ve yabancılara önerileriniz?

  - Anlaşmanın kendi dillerinde olmasını sağlamalı ve imzalamadan önce tarafsız bir uzmanla birlikte anlaşma şartlarını incelemelidirler. Çocuk çalışma şartlarının, mankenlik çalışma şartlarının, asgari ödeme ve primlerin anlaşmada mutlaka yer almasına dikkat etmeli ve ajans yetkililerine çocukların yasal vekaletini vermekten kaçınmalıdırlar.

  Parazitlerin düzmece yarışlarından uzak durun

  Mankenlik yarışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz.?

  - Yarışmalar sadece genç mankenlerin bu dünyanın profesyonelleriyle karşılaşarak kendilerini tanıtmaları, geliştirmeleri ve prestij kazanmaları için uygun fırsatlar olarak değerlendirilmelidir. Genç kızlar uluslararası ajanslarla birçok ciddi ve önemli anlaşmalar imzalama şansını yakalayabilirler. Buna karşılık genç kızlarımız kendilerini manken yapma vaadiyle, kim olduğu belirsiz, meslekle ilgisi olmayan parazit kişilerce düzenlenen ve anlamsız bir seyirci kitlesine vücutlarını sergileyecekleri küçük gece klüplerinde yapılan düzmece yarışmalardan kesinlikle uzak durmalıdırlar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı