Gündem Haberleri

  Bazı içeceklerin üstündeki "Soğuk içiniz" yazısının sebebi nedir?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 17:11 | Son Güncelleme:

  Bazı içeceklerin üstündeki "Soğuk içiniz" yazısının sebebi nedir? Tadının daha iyi olması için mi "Soğuk içiniz" ibaresi yazar yoksa başka bir nedeni var mıdır? İşte cevabı..

  1997 yılında Yale Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma gösterdi ki; içtiğimiz sıvılar, vücudun suyunu geri kazanma çabasından önce, susuzluğumuzu bastırmak gibi psikolojik bir sonuca yol açıyor. Yani bir şeyler içtiğimizde,beyin, fiziksel duyular aracılığıyla vücuda suyu geri kazandırdığına dair bir sinyal yolluyor.

   Eğer tüketilen sıvının sıcaklığı ağız ve boğazımızın sıcaklığından belirgin derecede düşük veya fazlaysa, beynin ilettiği sinyal daha güçlü oluyor. Çünkü duyularımız o sırada çok daha fazla çalışıyor. Üstelik ısı ölçümünden sorumlu olan sinirler de eş zamanlı olarak uyarılmış oluyor. Tabii bu, aldığımız hazzı da olumlu etkileyen bir durum.

   Soğuk içeceklerde bu haz katlanarak artmakta. İçecek üreticileri de bu bilimsel gerçekten haberdarlar. Tüketicinin aldığı zevkin artması, satışların yükselmesi ve müşteri bağlılığı oluşması anlamına geliyor. Sonuçta bu ürünlerin soğuk içilmesi, hem üreticiyi hem de tüketicileri daha fazla memnun ediyor.

   tarafından hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı