Gündem Haberleri

  Bazani'ye “PKK'yı bastır yoksa ABD desteği uçacak” uyarısı

  ANKA
  07.07.2007 - 11:26 | Son Güncelleme:

  Amerikalı muhafazakarların önde gelen basın organlarından Conservative Voice, PKK’yı Rus devrimindeki anarşistlere benzeterek, devrimi destekleyen anarşistlerin daha sonra Sovyetlerin en büyük düşmanlarından olduğunu yazdı.

  Barzani’ye PKK’yı bir an önce bastırması aksi takdirde ABD desteğini kaybedeceği uyarısı yapıldı.

  Irak’taki güç akışı çizelgesinin gayet basit olduğunu yazan internet sitesi Conservative Voice (Muhafazakar Ses), PKK’nın ne istediğini Mesut Barzani’ye, Barzani’nin bunu Irak Başbakanı Nuri El Maliki’ye, Maliki’nin de bunu ABD Başkanı George Bush’a söylediğini belirtti. Haberde, bu tablonun, PKK’nın Kuzey Irak’ta rahat hareket edebilmek ABD’nin desteğini nasıl ele geçirdiğini gösterdiği kaydedildi.

  “BARZANİ, TALABANİ VE MALİKİ PKK’NIN YANINDA”

  Scott Sullivan imzalı haberde, başka bir deyişle PKK’nın Irak’ın yüzyüze kaldığı en büyük krizle, Türkiye ve ABD arasında herhangi bir savaş yaşanacak mı krizi ile ilgili kararı PKK’nın kontrol ettiği ifade edildi. Conservative Voice, Barzani, Talabani ve Maliki’nin bu konuda PKK’nın yanında olduğunu yazdı.

  “PKK ne istiyor” sorusunun dört yanıtı olduğu ifade edilen haberde, terör örgütünün ilk olarak Kuzey Irak’ı Amerika koruması altında kalıcı bir barınak olarak kullanmak ve buradan Türkiye’ye saldırılar yapmak istediği belirtildi. Bunun gerçekleştiği belirtilen haberde, ABD’nin Türkiye’yi Kuzey Irak’a bir müdahalede bulunmaması konusunda uyararak PKK’yı koruduğu ifade edildi.

  “KERKÜK REFERANDUMU TAM BAĞIMSIZLIĞIN PARÇASI”

  İkinci olarak PKK’nın Kuzey Irak’ta “Büyük Kürdistan olarak da anılan Kürt bölgesinin” Bağdat yönetiminden tam bağımsızlık almasını istediği belirtilen haberde, bunun da gerçekleştiği zira Bağdat’ın bu yıl sonunda, Kerkük ve onun petrol zenginliğini “Barzani ve PKK’ya transfer edilmesini” öngören bir referandum yapılmasını kabul ettiği kaydedildi.

  Üçüncü olarak PKK’nın “Büyük Kürdistan” projesinde Barzani ve Talabani’yi kendi doğrultusunda bir ortak olarak görmek istediği belirtilen haberde, bunun da başarıldığı, Barzani ve Talabani’nin Kuzey Irak’taki PKK kamplarını koruduğu ve terör örgütünün Türkiye’ye saldırılar yapmasına tolerans gösterdiği ifade edildi. Haberde Barzani ve Talabani’nin Kerkük referandumunun bir an önce yapılması konusunda Maliki’ye yaptıkları baskı da bu çerçevede değerlendirildi.

  “PKK SURİYE İRAN VE TÜRKİYE’YE YAYILMA İSTİYOR”

  Son olarak PKK’nın “Büyük Kürdistan’ı” Suriye, İran ve Türkiye’ye yönelik bir Kürt yayılımı için sıçrama tahtası olarak kullanmak istediği kaydedilen haberde, bunun hala gerçekleşmediği vurgulandı.

  Barzani ve Talabani’nin, taleplerini destekleyerek PKK’yı “evcilleştirebileceğini” düşündüğü belirtilen haberde, kendisini bir Maoist olarak nitelendiren Talabani’nin PKK’nın, Bolşevik Devrimi’ndeki anarşistlere benzediğini bilmesi gerektiği ifade edildi.

  RUSYA HATIRLATMASI

  Lenin’in 1917 Bolşevik Devrimi sırasında, Rus anarşistlerin önce devrimin en güçlü destekçilerinden daha sonra ise Bolşevik devletinin can düşmanlarından olduğu vurgulandı. Haberde, Ekim devrimi sırasında anarşistlerin risk aldıkları ve ateş altındaki cesaretleri nedeniyle Lenin’in büyük itibarını kazandığı ancak daha sonra Sovyet güçlerinin en ölümcül rakiplerinden olduğu hatta Sovyet yetkililere suikast kampanyaları yürüttüğüne dikkat çekildi.

  1918’de Lenin’in suikastler, banka soygunları ve gasp gibi suçlara yönelen anarşistleri bastırdığı kaydedilen haberde, devrimin böylece ayakta kaldığı, Barzani ve Talabani’nin de bu örneğe bakması gerektiği ifade edildi.

  “BARZANİ PKK’YI HEMEN BASTIRMALI”

  Haberde son olarak “Kürdistan’ın büyük ya da PKK yanlısı olabileceği, ancak ikisi birden olamayacağı çünkü ABD desteğinin ortadan kalkacağı kaydedildi. Conservative Voice, bu nedenle Barzani’nin merhamet göstermeden PKK’yı hemen bastırması gerektiğini yazdı

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı